Probiotyki ginekologiczne – doustne i dopochwowe – jakie wybrać?

Probiotyki ginekologiczne dostępne są w dwóch formach – doustnej i dopochwowej. Stosowanie tych preparatów zaleca się wszystkim kobietom aktywnym seksualnie, w okresie menopauzy i w okresie terapii infekcji intymnych.

Probiotyki ginekologiczne – doustne i dopochwowe – jakie wybrać?
Probiotyki ginekologiczne – doustne i dopochwowe – jakie wybrać?

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy

W warunkach fizjologicznych w drogach rodnych kobiet bytują mikroorganizmy, które zapewniają równowagę biologiczną. Prawidłowe pH pochwy ma lekko kwaśny odczyn – florę bakteryjną pochwy budują głównie bakterie z rodzaju Lactobacillus acidophilus, które produkują kwas mlekowy, dzięki temu możliwe jest zachowanie odpowiednich warunków, które nie sprzyjają namnażaniu się patogenów, w szczególności grzyba o nazwie Candida albicans, który odpowiada za dużą część infekcji intymnych.
Oprócz wspomnianych właściwości, pałeczki kwasu mlekowego produkują substancje określane jako bakteriocyny oraz biosurfaktanty. Mają one działanie przeciwdrobnoustrojowe, a także hamują rozwój nieprawidłowej flory w nabłonku dróg
rodnych.
W wyniku różnych czynników szkodliwych, predyspozycji osobniczych lub chorób przewlekłych delikatna równowaga może zostać zachwiana. Dzieje się tak w okresie menopauzy, antybiotykoterapii czy u pacjentek z cukrzycą. Śluzówka dróg rodnych jest bardzo wrażliwa na podrażnienia, dlatego też zaburzenia flory bakteryjnej mogą wystąpić również u kobiet aktywnych seksualnie. Są także efektem niewłaściwie przeprowadzanych zabiegów higienicznych (np. irygacji pochwy).

Czym są probiotyki ginekologiczne i jak działają?

Probiotyki ginekologiczne to preparaty (najczęściej suplementy lub wyroby medyczne) zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Ich składnikiem są żywe kultury bakterii kwasu mlekowego, które przywracają i utrzymują prawidłową florę bakteryjnej pochwy.

Ich stosowanie przyczynia się do utrzymania prawidłowego, lekko kwaśnego pH pochwy. Stosowane są szeroko w profilaktyce, jak i leczniczo, będąc dodatkiem do głównej terapii. Choć zapobiegają głównie infekcjom grzybiczym (kandydozie pochwy), to mogą być stosowane także w zakażaniach pochodzenia bakteryjnego (waginoza bakteryjna). Ich
stosowanie może skracać czas leczenia i łagodzić towarzyszące infekcjom dolegliwości – uczucie swędzenia, podrażnienia, upławy. Probiotyki dostępne są w dwóch formach – dopochwowej (w postaci tabletek, globulek, żelu) i doustnej (najczęściej w formie kapsułek).

Które probiotyki ginekologiczne wybrać – doustne czy dopochwowe?

W przypadku infekcji dróg rodnych, zaleca się stosowanie środków działających miejscowo, np. globulek, ponieważ probiotyki dopochwowe działają szybciej. W przypadku długotrwałych infekcji intymnych i nawracających można stosować jednocześnie preparaty doustne i dopochwowe.
Przyjmowane dojelitowo rekomendowane są dodatkowo w przypadku zakażeń grzybiczych przewodu pokarmowego. Przywracają równowagę flory bakteryjnej. Ponadto aplikacja dopochwowa jest dla niektórych kobiet mało komfortowa, gdyż może powodować pojawienie się większej ilości wydzieliny z pochwy.
Minimalny czas stosowania probiotyków to najczęściej 7 do 10 dni. Cała terapia trwać może jednak nawet do kilku miesięcy.
Można je kupić online, z dostawą do domu lub najbliższej apteki np. tu – probiotyki ginekologiczne na DOZ.pl. Pamiętaj, że niektóre probiotyki dopochwowe powinno trzymać się w lodówce, dlatego jeśli zamawiasz je przez internet – odbieraj w aptece!

Kiedy stosować probiotyki ginekologiczne?

To grupa produktów skierowana do wszystkich kobiet aktywnych seksualnie, szczególnie, jeżeli często zmieniają partnerów seksualnych. Bywa, że w czasie stosunku bez zabezpieczenia dochodzi do zakażenia grzybicą. W czasie zbliżenia delikatna śluzówka pochwy staje się bardziej podatna na mikoruszkodzenia i otarcia, co dodatkowo zwiększa
ryzyko rozwoju zakażeń o różnym podłożu. Produkty probiotyczne działają profilaktycznie, zmniejszają ryzyko rozwoju choroby.

Regularne stosowanie probiotyków jest szczególnie ważne w przypadku infekcji nawracających. Zalecane są również w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej – ta zwiększa prawdopodobieństwo wzrostu pH pochwy. Stosowanie probiotyków rekomenduje się kobietom w okresie przekwitania, w wyniku zmian hormonalnych towarzyszących menopauzie pojawiają się bowiem tak zwane zmiany zanikowe i dochodzi do przebudowy śluzówki pochwy. Nabłonek staje się cieńszy, podatniejszy na urazy, zmniejsza się nawilżenie. Wskazaniem do stosowania probiotyków ginekologicznych jest także częste korzystanie z kąpieli w basenach i jacuzzi.