„Przepustka do raju” Mirosław Prandota

"Przepustka do raju" to książka prezentująca szwedzką „egzotykę” w obrazowej formie, na którą składają się reportaże obejmujące różne środowiska kulturowe.

„Przepustka do raju” Mirosław Prandota

Aby uzasadnić, jak bardzo Szwedzi różnią się od Polaków mimo bliskiego przecież sąsiedztwa, treść książki została ubogacona żywymi portretami ciekawych ludzi. Przeprowadzili się oni z Polski do Szwecji próbując na różne sposoby zaadaptować „kontynentalną mentalność” do mentalności skandynawskiej.

W książce jak w kalejdoskopie ukazywane są wady i zalety sąsiadów zza morza, oczywiście
z punktu widzenia polskiego obserwatora. Wyjątkowo krytycznie została ujęta postawa szwedzkich władz, które – hołubiąc na swój sposób i w swoim kraju imigrantów muzułmańskich – zgotowały własnym obywatelom piekło na ziemi, stwarzając jednocześnie niespotykaną nigdzie na świecie cenzurę medialną.

Można też doszukać się dowodów na to, że małżeństwo Polki ze Szwedem przeważnie
skazane jest z góry na mezalians. Mimo to polskie kobiety robią wszystko, aby przekonać
się o tym na własnej skórze. Książka ujawnia luksusy szwedzkich więzień, które w niczym nie ustępują… europejskim sanatoriom dla ludzi wcale nie skłóconych z prawem. Raj z bliska, a zwłaszcza od środka wygląda jednak inaczej niż na obrazkach i w opowieściach. Wędrówka zaczyna więc przypominać peregrynacje Dantego w poszukiwaniu Beatrycze. Do pokonania ą zatem kolejne kręgi, choć w odwrotnej kolejności: raj – czyściec – piekło, czyli Szwecja przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Prandota z goryczą przywołuje słowa z „Boskiej komedii”, które z pewnością nie nadają się na bramę do lepszego świata: „Porzućcie wszelką nadzieję”.

„Przepustka do raju” to książka o wariatach. Jeden bardziej zwariowany od drugiego… Ba!
Są to jednak wariaci z najwyższej półki! Można zwariować od samego czytania. Tylko dla
Czytelników z poczuciem humoru.