Recepta na doskonały biust

Wizerunek dziewczyny - podlotka o malutkim biuście: tak zwanego uniseksu, w ostatnich latach stracił swoją aktualność. Dzisiaj w cenie jest kobiecość, podkreślająca piękne kształty. "Pełny" biust znowu jest "na topie"

recepta na doskonaly biust

Obudzić się rano z niemal perfekcyjnym makijażem z doskonałymi kreskami na powiekach, ze wspaniałym konturem wokół ust lub pięknymi brwiami, zbliżyć się do wiecznego piękna – to brzmi kusząco.

Wizerunek dziewczyny-podlotka o malutkim biuście – tak zwanego uniseksu, w ostatnich latach stracił swoją aktualność. Dzisiaj w cenie jest kobiecość, podkreślająca piękne kształty. „Pełny” biust znowu jest „na topie”, a operacje plastyczne piersi zajmują pierwsze miejsce wśród zabiegów z chirurgii plastycznej całego świata.

Co zatem trzeba wiedzieć decydując się na operację piersi?

Do najważniejszych kwestiami jakie należy omówić z lekarzem przed zabiegiem należą: rozmiar, kształt i firma – producent implantów, miejsce cięcia – wprowadzenia implantu, umiejscowienie implantu, rehabilitacja oraz pożądany przez pacjentkę efekt.

Jaki implant należy wybrać?

Rozmiar implanta zależy od kilku czynników. Głównymi parametrami są możliwości anatomiczne klatki piersiowej pacjentki oraz uwzględnienie przez chirurga jej wizji pożądanych zmian. A zatem tylko przy wspólnym omówieniu wszystkich szczegółów możliwy jest prawidłowy wybór między okrągłymi, anatomicznymi lub konturowanymi implantami. Doświadczeni chirurdzy dobrze wiedzą, że stosowanie anatomicznych lub konturowanych implantów daje w sumie więcej możliwości dla korekcji różnych typów piersi, niż stosowanie okrągłych implantów. Jednak w określonych wypadkach najlepszy efekt można uzyskać właśnie przy pomocy okrągłych implantów. Zazwyczaj życzenie uzyskania zgrabnej, wysokiej i okrągłej pierś powoduje wybór implantów okrągłej formy, podczas gdy dążenie do maksymalnego zwiększenia piersi przy zachowaniu ich naturalnych kształtów, decyduje o wyborze implantów o kształcie anatomicznym.
Co się tyczy wyboru firmy – producenta implantów, to świat jeszcze pamięta skandal silikonowy, który wybuchł w USA na początku lat 90-ych przyczyniwszy się do odmowy z korzystania protez silikonowych oraz przejścia na protezy wypełnione roztworem soli fizjologicznej. Jednak po tym jak kilka niezależnych firm amerykańskich przeprowadziło własne badania medyczne i ustaliło, że nie ma żadnych podstaw sądzić, iż silikonowy implant jest przyczyną powstawania nowotworów piersi, implanty silikonowe znów odzyskały straconą renome. Nową generację implantów firm „Mentor” (USA), „McGhan” (USA), „Eurosilicone” (Francja), „Silimed Polytech” (Niemcy) cechuje niezawodność, trwałość i bezpieczeństwo.
Kohezyjny żel implantów „Mentor” nie wycieka nawet przy urazach, jego naturalna miękkość nie pozwala wykryć jego obecności, a zewnętrzne tekturowe pokrycie protez zabezpiecza optymalny kontakt z tkanką piersi. Te wszystkie zalety pozwalają naszym niektórym pacjentkom po upływie paru tygodni po powiększeniu biustu chodzić w podkoszulkach z napisem „Free of silicone” nie narażając się na niebezpieczeństwo „zdemaskowania”.

Jakie mogą być miejsca dostępu operacyjnego?

Istnieje kilka wariantów. Za tradycyjne uważa się cięcie w rowku podpiersiowym, jednak pod względem kosmetycznym ta metodyka pozostawia wiele do życzenia. Najmniej widoczne ślady zostają, kiedy nacięcie wykonuje się około brodawkowo (w dolnej części łączenia się brodawki – otoczki ze skórą piersi). Inne metody dostępu – poprzez pachę albo pępek, nie pozostawiają żadnych widocznych śladów na piersi, niestety posiadają wady, które przysłaniają wszystkie ich zalety.

Gdzie mają być umieszczone protezy?

W celu osiągnięcia najlepszego efektu niezbędne jest prawidłowe „ukrycie” protez własnymi tkankami miękkimi pacjentki. Najczęściej implanty umieszcza się pod gruczołowo, jednak u bardzo szczupłych pacjentek z wyraźnym niedorozwojem piersi, konieczne jest umieszczenie implanta pod mięśniem.

Jak długo trwa okres rehabilitacyjny?

Zazwyczaj około 7 – 10 dnia po zabiegu usuwane są szwy. Przez okres około 4-6 tygodni nosi się specjalistyczny biustonosz, w tym okresie ustępują wszelkie obrzęki, boleści i nadwrażliwość. Trzeba również pamiętać o unikaniu wysiłku fizycznego przez okres 2 tygodni. Wprowadzenie implantów poprzez około otoczkowe cięcie wpływa na szybszy okres rehabilitacji, a na jego wydłużenie może wpłynąć wybór dużych implantów i ich umiejscowienie pod mięśniem co powoduje jego większe „rozepchanie” co wiąże się z odczuwaniem bólu.

Jakie ryzyko towarzyszy operacji?

Po prawidłowo wykonanym zabiegu nie mają prawa wystąpić powikłania typu zapalenie czy krwiaki. Reakcja na obce ciało jest konieczna, ale przy obecnej jakości implantów przebiega absolutnie niespostrzeżenie dla pacjentki. W rzadkich wypadkach (1 – 3 %) powstaje zgrubienie tkanin wokół implanta, tzw. kapsuła, co w zależności od jego stopnia, może wymagać dodatkowej ingerencji. Ryzyko rozwoju chorób onkologicznych w związku z powiększeniem piersi nie zwiększa się, a obecność implantu nie utrudnia diagnostyki.
Niestety nader często obserwuje się nieprawidłowe umiejscowienie implantu dające efekt krzywych piersi, znacznej ich różnicy w wielkości czy wysokości.

Jak długo zachowuje się efekt po operacji?

Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że implanty mogą „służyć: kobiecie całe życie. Jak na razie nie są znane przypadki „starzenia się” czy rozerwania powłoczki implanta. Jednak z upływem czasu zmienia się elastyczność piersi powodując zmiany w kształcie, powiększenie piersi implantami nie hamuje procesu starzenia się skóry. W tym momencie na prośbę pacjentki może by przeprowadzona korekta kształtu. Poród czy karmienie protezowaną piersią są bezpieczne dla dziecka i matki, ale również mogą zmienić kształt piersi.
Decydując się na zabieg powiększenia piersi należy zastanowić się czy w najbliższej przyszłości zamierzamy urodzić dziecko, jeśli tak to lepiej termin zabiegu przełożyć na później.

Dr n. med. Iwan Surow –
Główny Chirurg Kliniki Chirurgii Plastycznej
Brazylia w Kaliningradzie
Tłumaczenie Tatiana Szkapienko Menadżer Klinik