„Remedium” Tomasz Kozłowski

Młoda Polska to okres w dziejach literatury, który przypada na lata 1890-1918. W tym czasie prężnie rozwijały się nowe prądy w malarstwie, takie jak impresjonizm, symbolizm czy też secesja

Wszystko to było spowite aurą indywidualizmu, tajemniczości i szeroko pojętej niezwykłości. Nie umknęło to zapewne Tomaszowi Kozłowskiemu, który w swoim ,,Remedium” przenosi czytelnika w tę niezwykłą epokę, a konkretnie w jej artystyczno-malarskie środowisko. Głównymi bohaterami mini powieści są Franciszek Okrumża, malarz, oraz Aniela, kobieta z jego obrazu.

Wszystko zaczyna się od tajemniczego snu, w którym Franciszek widzi niezwykłą postać. Postanawia namalować ją na płótnie, a dziwnym zbiegiem okoliczności poznaje wówczas Anielę. Jak potoczą się ich losy? I dlaczego autor zatytułował swoją książkę łacińskim słowem oznaczającym… lek? Okazuje się, że wszystkie te wątki i zastanawiające kwestie Tomasz Kozłowski łączy w spójną całość.

Dzięki kompozycji klamrowej, tworzonej przez ,,Prolog” oraz ,,Epilog”, przybliża się do czytelnika. ,,Remedium” to opowieść zwięzła, ale pełna treści. Nie brak tu zwrotów akcji, humoru, ale przede wszystkim niezwykłej historii miłosnej, która będzie miała równie niezwykły finał. Podwójny finał. Brzmi intrygująco, prawda?