Spektakl „MUR” o życiu Ireny Sendlerowej

spektakl o irenie sendlerowej

27 stycznia po uroczystościach związanych z obchodami X Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które rozpoczną się przy Pomniku Bohaterów Getta o godz. 16.00. Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz zaprasza o godz. 18.00 na spektakl „Mur”, poświęcony pamięci Ireny Sendlerowej.

W trakcie uroczystości o godzinie 16.00 odbędzie się Apel Pamięci, a między godzinami 12.00-18.00 kursować będzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony Gwiazdą Dawida. Gołda Tencer z Fundacji Shalom nawołuje wszystkich, do upamiętnienia Ofiar Holokaustu poprzez zapalenie świecy w oknie 27 stycznia o godz. 18.00.

Dzięki Irenie Sendlerowej setki uratowanych przez nią dzieci dostały szansę ratunku w dniach Holokaustu. Irena Sendlerowa współpracowniczka „ŻEGOTY” wyprowadzała je z warszawskiego getta, zaopatrywała w dokumenty, znajdowała dla nich dom, przynosiła nadzieję, o którą było tak trudno. Spektakl o bohaterskiej kobiecie składa się z epizodów, pozwalających zrozumieć ogrom podejmowanego ryzyka. Śmiercią grozili jej nie tylko niemieccy okupanci, ale także swojscy szmalcownicy i rodzimi faszyści. Mimo zagrożeń pani Irena (pseudonim Jolanta) codziennie wypełniała swą misję. A później przez wiele lat milczała o własnych zasługach, nie czekała na zaszczyty i nagrody. Dziś wraca do nas, by przypomnieć, że „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. A ona przecież uratowała wiele światów, wierząc, że będą lepsze niż ten, zachowany w pamięci.

Tekst: Ryszard Marek Groński, Reżyseria: Maciej Wojtyszko, Muzyka: Jerzy Derfel,
Scenografia: Ewa Łaniecka, Występuje: Ewa Dąbrowska, Czas trwania: 1 h.