Sport 24/24, czyli jak wybrać nocną siłownię?

By zdążyć zrzucić parę kilogramów przed najcieplejszymi miesiącami w roku, trzeba zacząć działać już teraz. Dla osób prowadzących szczególnie intensywny tryb życia, w walce o wakacyjną sylwetkę wsparcie mogą stanowić zyskujące na popularności całodobowe kluby fitness. Co trzeba wiedzieć o tego typu siłowniach?

Siłownie 24/7 dla zapracowanych
Siłownie 24/7 dla zapracowanych

Według danych instytutu badawczego IQS opublikowanych w 2015 roku, 65% Polaków uprawia sport. Listę najpopularniejszych dyscyplin otwierają: jazda na rowerze i bieganie (odpowiednio: 22% i 19% respondentów). Żadnej regularnej aktywności fizycznej nie podejmuje 35% z nas. Głównym spośród wymienianych powodów jest brak czasu. Jednak stopniowe upowszechnianie się klubów fitness o niestandardowych godzinach otwarcia może ułatwić znalezienie w napiętym grafiku chwili na ćwiczenia. Na co zwrócić uwagę, rozważając kupno karnetu na siłownię 24/7?

Boom na sport przez całą dobę

Czynne non stop kluby fitness zaczęły pojawiać się w Polsce na większą skalę w 2014 roku. Wówczas już właściciele prekursorskiego konceptu mieli w planach otwarcie kilkudziesięciu obiektów na terenie całego kraju. Na przestrzeni dwóch lat, do walki o zapracowanych klientów dołączyły również kolejne marki. Obserwując wzrost liczby siłowni całodobowych, można przypuszczać, że kochamy treningi w godzinach nocnych. Niekoniecznie jednak tak jest. W przeważającej części przypadków, funkcjonowanie tego typu klubów nie różni się zbytnio od działania placówek otwartych tylko za dnia.
Wyposażenie siłowni całodobowych nie odbiega od standardowego asortymentu sprzętów i przyrządów „tradycyjnych” klubów. W strefach „cardio”, przeznaczonych do ćwiczeń, przy których najszybciej spala się kalorie, znajdziemy zazwyczaj: bieżnie, orbitreki, symulatory chodzenia po schodach i rowerki treningowe. Cechą wyróżniającą obiekty 24/7 jest jednak system umożliwiający klientom wejście o każdej porze i związana z nim kontrola klubowiczów. Konieczna jest rejestracja wszystkich członków i – w przypadku wizyt w późnych godzinach nocnych – dodatkowa weryfikacja ich tożsamości. Wykorzystuje się w tym celu na przykład czytniki linii papilarnych.

Jak wybrać nocną siłownię?

Kluczową sprawą przy wyborze odpowiedniego klubu jest to, jakiego rodzaju ćwiczenia chcemy wykonywać. Warto dowiedzieć się, czy podczas nocnej wizyty dostępne będą dla nas orbitreki, rowerki i bieżnie, z których chcemy skorzystać. Ze względu na fakt, że poza dziennymi godzinami otwarcia siłowni obsługa nie jest zwykle obecna, powinniśmy upewnić się, że potrafimy bezpiecznie korzystać z wyposażenia.
Przy nocnych treningach, kluczowe znaczenie ma także właściwe oświetlenie. – Szczególnie kiedy za oknami jest ciemno, ważny jest taki dobór lamp, by nie raziły one trenujących w danej strefie osób. W salach ćwiczeń wykorzystuje się więc oprawy oświetleniowe, dające miękkie, rozproszone i nieoślepiające światło. Zaleca się, by miało ono przyjemną, ciepłą barwę – mówi Cezary Tomaszewski, ekspert firmy TRILUX Polska, dostarczającej oświetlenie do kilku działających w Polsce sieci klubów fitness. – W siłowniach stosuje się również drobne, niebieskie akcenty. Badania dowiodły, że światło w tym kolorze działa stymulująco – może więc zwiększać motywację do wysiłku, a w razie ćwiczeń w godzinach nocnych, zmniejszać senność. Kiedy w klubie nie ma dostępu do światła dziennego – czy to ze względu na porę, czy brak okien – dla dobrego samopoczucia przebywających w niej osób kluczowe jest, by sposób oświetlenia przypominał naturalne warunki i dobrze oddawał prawdziwe barwy – dodaje przedstawiciel firmy oświetleniowej TRILUX Polska. Odwiedzając brane pod uwagę kluby fitness, warto przyjrzeć się więc wymienionym przez eksperta elementom i zweryfikować, jak czujemy się w danym miejscu. Wiele firm proponuje bezpłatne pierwsze zajęcia. Jest to dobra okazja, by sprawdzić, czy wystrój i oświetlenie są odpowiednie oraz upewnić się, czy potrafimy w pełni wykorzystać możliwości dostępnego sprzętu.