Stanowisko AstraZeneca po opinii EMA dot. szczepionek na COVID-19

W ostatnim czasie w mediach krążyły informacje dotyczące szkodliwości szczepionki na koronawirusa koncernu AstraZeneca. Europejska Agencja Leków wydała opinię, która odnosi się do powyższych doniesień.

Stanowisko AstraZeneca po opinii EMA dot. szczepionek na COVID-19

Od kiedy wakcyna koncernu farmaceutycznego AstraZeneca pojawiła się na rynku, spółka nieustannie musiała odpierać zarzuty związane z zagrożeniem zdrowia powodowanym przez ich produkt. Media donosiły, iż wyżej wspomniana szczepionka powoduje zakrzepicę, przez co niektóre kraje wstrzymały podawanie jej obywatelom. Teraz Europejska Agencja Leków przekazuje oficjalną decyzję w tej sprawie. ”Szczepionka brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca jest bezpieczna i efektywna” – potwierdza EMA.

Opinia Europejskiej Agencji Leków

Zalety stosowania szczepionki AstraZeneca znacząco przewyższają ryzyko – tak twierdzi EMA. Badania przeprowadzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych potwierdzają, że nie ma dowodów na to, by zakrzepy krwi w żyłach występowały częściej w przypadku osób, które przyjęły preparat COVID-19 Vaccine AstraZeneca. Po przeanalizowaniu raportów na temat przypadków zagrożenia zdrowia po przyjęciu szczepionki stwierdzono, że niekoniecznie musiała ona przyczynić się do jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. 

COVID-19 Vaccine AstraZeneca a bezpieczeństwo

Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) Europejskiej Agencji Leków uznał jednak, że mogą występować bardzo rzadkie incydenty zakrzepowo-zatorowe związane z produktem AstraZeneca. Nie jest to jednak jeszcze dokładnie udowodnione i prawdopodobnie zostanie poddane dalszej analizie. Ponadto nie znaleziono żadnych dowodów na problemy związane z określonymi seriami szczepionki lub z konkretnymi zakładami produkcyjnymi.

Stanowisko koncernu AstraZeneca

Spółka deklaruje, że nadal będzie ściśle współpracować z władzami zdrowotnymi, aby zapewnić odpowiednie stosowanie ich produktu. Zarząd zapewnia, że zamierza wdrożyć zalecenia PRAC, w tym aktualizację informacji o preparacie.

Bezpieczeństwo szczepionek jest priorytetowe, a my respektujemy decyzje organów regulacyjnych, które potwierdzają korzyści płynące z naszej szczepionki w powstrzymaniu pandemii. Ufamy, że po starannych decyzjach organów regulacyjnych szczepienia zostaną wznowione w całej Europie – wyraża nadzieję Ann Taylor, dyrektor medyczny AstraZeneca

Spółka zapewnia, że bezpieczeństwo pacjentów pozostaje dla niej najwyższym priorytetem, a wszelkie analizy i zgłoszenia zdarzeń niepożądanych są udostępniane organom regulacyjnym na całym świecie.