Trychologiczne porady na szybki porost włosów latem

Latem włosy rosną szybciej - to popularne twierdzenie, które krąży wśród osób z nadzieją czekających na długą, gęstą grzywę. Ile jest w nim prawdy? Na to i inne pytania odpowiada trycholog.

porost włosów latem
Trychologiczne porady na szybki porost włosów latem. Foto Canva

Wiele z nas marzy o pięknych, długich włosach. Jednak tempo, w którym rośnie nasza czupryna, wydaje się czasem ślimacze. U zdrowej osoby wynosi ono około 1 centymetra na miesiąc. Co więcej, wielu ludzi cierpi na problemy uniemożliwiające właściwy przebieg tego procesu. Jak wspomóc porost włosów latem?

Problemy z włosami

Codziennie tracimy między 50 a 100 włosów. Na ich miejscu powinien wyrosnąć kolejny kosmyk, gdyż z jednego mieszka włosowego w ciągu naszego życia nowy włos może rozwinąć się nawet dwadzieścia razy. Niestety, czasem proces porostu włosów jest zakłócony. Najczęściej przyczyną takiego stanu są choroby bądź schorzenia, na które cierpi nasz organizm. Poza tym duży wpływ zarówno na porost, jak i na jakość włosów ma genetyka. Także dieta, stres czy przyjmowane leki nie są bez znaczenia.

Zobacz także: Wcierki do włosów – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

porost włosów latem
Trychologiczne porady na szybki porost włosów latem. Foto Instytut Trychologii

Czy porost włosów latem jest szybszy?

Chociaż jeden z popularnych włosowych mitów głosi, że latem nasze włosy rosną szybciej, to w rzeczywistości pora roku nie ma znaczenia dla prędkości wzrostu naszej grzywy.

Włosy rosną tak samo o każdej porze roku, gdyż rosną wg faz wzrostu. Cykl wzrostu włosa jest zaprogramowany genetycznie dla każdej osoby indywidualnie. Natomiast tempo podziałów komórkowych może być zależne od wielu różnych czynników, takich jak na przykład stres czy dostarczanie odpowiedniej ilości składników aktywnych. Jeśli latem lepiej dbamy o zdrową dietę, wówczas możemy mieć wrażenie, że włosy rosną szybciej, bo dostarczyliśmy im odpowiedniej ilości składników. Z pewnością pozyskanie i dostarczanie odpowiedniej ilości składników latem do organizmu jest łatwiejsze niż zimą, ale niestety włosy nie rosną dzięki temu szybciej niż w innych porach roku – tłumaczy trycholog Anna Mackojć.

Również podcinanie końcówek niestety nie wpłynie na proces porostu włosów. Regularne cięcie pomoże jednak ochronić nasze kosmyki przed mechanicznymi uszkodzeniami, dlatego nie warto zaniechiwać tej czynności.

Jak wpłynąć na porost włosów

Ponieważ cykl porostu włosów został zaprogramowany genetycznie, to nie możemy go wydłużyć. Jednak poprzez unikanie rzeczy i okoliczności wpływających na ten proces negatywnie, możemy zadbać o to, by go nie przedłużać. Poprzez prawidłowe odżywianie, odpowiednią ilość snu czy ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, będziemy mieć wpływ na lepszą kondycję włosów.

– Zdarza się, że włosy rosną zbyt wolno, a powodem tego mogą być choćby zaburzenie gospodarki hormonalnej, uboga dieta czy schorzenia skóry głowy – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.