Gdy rozglądam się wokół siebie widzę dziewczęta i kobiety o pięknych, gęstych włosach, a przecież badania statystyczne dowodzą, że co druga dorosła Polka ma problemy związane z włosami.
Więc jak to jest? Czy się tak dobrze maskujemy, czy te, którym włosy wypadły lub wypadają są poza zasięgiem mojego wzroku?
Żeby zgłębić ten problem, zacznę od korzeni, czyli od przeliczenia włosów na głowie. Włosy, obok paznokci, są jednym z przydatków skóry. Dla współcześnie żyjącego człowieka główną rolą włosów jest ich funkcja estetyczna, upiększająca. Choć sądzę, że bujne owłosienie na głowie przydaje się zimą tym z nas, które nie lubią czapek. Zresztą, czy ktoś widział zimą przy minus 20oC łysego z gołą głową? A przecież widuje się wtedy odważnych, chodzących bez czapek, którym wystarcza bardziej lub mniej bujna czupryna.
Na głowie mamy około 100.000-150.000 mieszków włosowych, z każdego z nich może wyrosnąć w ciągu życia 20-30 włosów. Przeciętnie na 1 cm2 owłosionej skóry głowy przypada 300 włosów. Całkowita liczba mieszków włosowych jest niezmienna w ciągu życia, a ustala się między 9 a 22 tygodniem życia płodowego. Szybkość wzrostu włosa zależy od płci, wieku, pór roku. Na owłosionej skórze głowy wynosi około 1 cm w ciągu miesiąca. Średnica łodygi włosa wynosi średnio około 0,08 mm. Każdego dnia tracimy około 50-150 włosów. Jest to zjawisko fizjologiczne, związane z aktualną fazą cyklu wzrostu włosa, co nas odróżnia od zwierząt, które linieją o określonej porze.