Wszystko mogę zacząć od nowa. Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska co miesiąc przekazuje swoim czytelnikom kolejny tom z serii „Kurs pozytywnego myślenia”. W najnowszej części „Wszystko mogę zacząć od nowa” przekonuje, że w każdym momencie życia można wprowadzić pozytywną zmianę. Jak tego dokonać?

Wszystko mogę zacząć od nowa. Beata Pawlikowska
Wszystko mogę zacząć od nowa. Beata Pawlikowska

Kiedy nadszedł właściwy moment na nowy start w życiu? I wreszcie dlaczego warto podjąć taką decyzję? By nie pozostawić tych pytań bez odpowiedzi wystarczy rozpocząć kurs. 

Jak często można usłyszeć: tak się nie da, jestem do niczego, nie dam rady lub dla mnie jest już za późno na zmianę? Łatwo wpaść w pułapkę takich negatywnych myśli, szczególnie jeśli otocznie nie sprzyja, i zamiast pozytywnie motywować, zniechęca.

W siódmej odsłonie dwunastotomowego kursu pozytywnego myślenia zatytułowanego „Wszystko mogę zacząć od nowa” Beata Pawlikowska zachęca do uważnego przyjrzenia się swojemu sposobowi myślenia i poświęcenia czasu na jego świadomą analizę. Bardzo często okazuje się, że sami jesteśmy źródłem swoich problemów. Przez rozpamiętywanie porażek, pochopną i niesprawiedliwą ocenę innych czy własne kompleksy nie trudno jest wpaść w spiralę negatywnego myślenia. Jak się jednak okazuje ten mechanizm jest prosty, uświadomienie sobie jak działa i wykorzystanie go w kierunku pozytywnego myślenia może pomóc, by nasze życie stało się lepsze.

Warto spojrzeć w głąb siebie i rozważyć czy negatywne słowa, nie są przypadkiem powtarzane przez nasz wewnętrzny głos? Tkwienie w nieprawdziwych wewnętrznych przekonaniach może skuteczne ograniczyć komfort życia, dlatego jeśli tak jest warto zerwać tę więź z nieprawdą o nas samych i przestać się w niej utwierdza. Jak tego dokonać? Można w taki sam sposób jak to robi Beata Pawlikowska.

Autorka zwraca uwagę na iluzję. Bywa, że stwarzamy nieprawdziwy obraz świata lub siebie na własne, konkretne potrzeby. Odkrycie iluzji może okazać się znakomitym nowym początkiem i sposobnością do tego, by dostrzec wynikające z niej ograniczenia.

Przesadne pochlebstwa, podobnie jak niesprawiedliwa i zbyt ostra krytyka, mogą wpędzić w drugą skrajność – ze zbyt niskiej samooceny do przesadnej pewności siebie. Taka nadmuchana bańka, podsycana nieszczerymi pochwałami, może łatwo pęknąć przy pierwszej, trudniejsze konfrontacji. Warto zwiększać swoją samoświadomość, bo to droga do właściwego obrazu samych siebie. Tu ponownie Beata Pawlikowska podaje konkretne podpowiedzi płynące z jej własnego doświadczenia.
Jeżeli odkryję, że to co mi się wydawało dobrą drogą, wcale nie jest dobre i uczciwe,
bo niechcący stworzyłam kolejną iluzję, w którą wygodnie było mi wierzyć, to zawsze mogę stanąć, rozejrzeć się, zastanowić i zacząć od nowa.

O autorce:

Beata Pawlikowska, przekazuje szereg cennych wskazówek i podpowiedzi, często bazując na swoim przykładzie, które są pomocne i kluczowe przy wprowadzania istotnych zmian w życiu. Ćwiczenia i budowanie wiary w siebie to mozolna praca. Dlatego w każdym kolejnym tomie podróżniczka przypomina dwie istotne cechy – cierpliwość i wytrwałość – bo są one kluczami do trwałej i dobrej zmiany.

Autorka niestrudzenie od 7 tomów, uczy swoich czytelników jak mają się stać swoimi własnymi przyjaciółmi. W życiu bywa tak, że częściej można spotkać osoby wrogo nastawione, uprzedzone, lub takie, które przez fałszywe poczucie swojej krzywdy zrzucają winę na najbliższe otoczenie. Prawdziwych przyjaciół nie spotyka się często, ale jak już się ich znajdzie, trzeba dbać o te cenne relacje. Pawlikowska przekonuje, że najlepiej jest zacząć od samego siebie – poszukać przyjaciela w swoim sercu – i stworzyć trwałą i szczerą relację z samym sobą.