Nie żyje Marian Kociniak

Dziś rano w jednym z warszawskich szpitali zmarł Marian Kociniak. Miał 80 lat. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Wszyscy pamiętają genialną rolę Franka Dolasa z komedii "Jak rozpętałem II wojnę światową".

screenshot @robertorzi
screenshot @robertorzi

Marian Kociniak urodził się 11 stycznia 1936 roku w Warszawie. Ukończył warszawską PWST w 1959 roku. Sławę przyniosła mu rola Franka Dolasa w „Jak rozpętałem drogą wojnę światową” oraz Murgabiego w fenomenalnym serialu „Janosik”. Całe swoje życie związał z Teatrem Atenum, w którym zagrał w ok. 90 sztukach. Od roku 2010 pracował także w Teatrze na Woli. Był jednym z najwybitniejszych aktorów powojennej Polski.

Marian Kociniak 50 Lecie Pracy Mariana Kociniaka *** Local Caption *** 50 lecie Pracy Artystycznej Mariana Kociniaka 16.01.10
Marian Kociniak. GA

Miesiąc temu zmarła jego żona Grażyna Kociniak. Aktor bardzo przeżył jej śmierć. Byli nierozłączni przez 55 lat. Ona była montażystką filmową i przy produkcji filmu też się poznali. Pod koniec życia oboje wspierali się w chorobach, które dotknęły ich na starość. Bez wątpienia była to wyjątkowa miłość skoro nie mogli bez siebie żyć.