Alergia pokarmowa u niemowląt karmionych piersią – rozpoznanie i sposób leczenia

U zaledwie 0,5-2% dzieci karmionych piersią występują alergie pokarmowe w trakcie karmienia i przy rozszerzaniu diety.

alergia pokarmowa u niemowlat
Alergia pokarmowa u niemowląt

Choć mleko matki jest najwartościowszym pożywieniem dla noworodka, czasami pojawia się w nim coś, co alergizująco wpływa na organizm maluszka. Dlaczego u dzieci karmionych piersią pojawiają się alergie pokarmowe i jak im przeciwdziałać.

Alergia pokarmowa i niedojrzały układ pokarmowy

Nadmierną reakcję układu immunologicznego na substancję pojawiającą się w środowisku dziecka, czyli alergen, określa się mianem alergii. W ciągu 6 miesięcy od narodzenia układ pokarmowy dziecka przechodzi poważne zmiany i rozwija zdolność do produkowania enzymów trawiennych oraz przeciwciał chroniących organizm. Na początku jednak układ trawienny jest bardzo niedojrzały, dlatego w pierwszych dniach życia niemowlak traci nawet 10% swojej masy urodzeniowej. Przewód pokarmowy i jelita każdego człowieka pokryte są błoną śluzową ochraniającą je przed mikrobami obecnymi w pożywieniu. W młodym organizmie ta bariera dopiero się wykształca. Przez jelita niepokryte jeszcze szczelnie błoną śluzową cząsteczki substancji (pożywienia) dostają się do krwiobiegu, co powoduje uczulenie. Do objawów alergii u noworodków ze strony układu pokarmowego należy nadmierne ulewanie, luźne stolce, kolka, bóle i wzdęcia brzucha, wymioty oraz obrzęk jamy ustnej i gardła. Maluszek może mieć też przewlekły katar i kaszel, chrypkę, świszczący oddech i trudności w oddychaniu. Na skórze mogą pojawić się różnego rodzaju wysypki, może wystąpić zaczerwienienie na policzkach i skórze, a także swędzenie i suche fragmenty ciała za uszami, w zgięciach kolanowych i łokciowych.

Alergia a nietolerancja

Różnica między alergią a nietolerancją polega na tym, że ta pierwsza jest reakcją organizmu o podłożu immunologicznym. Nawet minimalna ilość alergenu może spowodować wysypkę lub zaczerwienienie skóry, wywołać wymioty lub biegunkę, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do szoku anafilaktycznego (stan zagrożenia życia). Nietolerancja pokarmowa powstaje na skutek niedojrzałości przewodu pokarmowego lub w wyniku przebytych chorób zakaźnych. Dziecko musi przyzwyczaić się do danego produktu, jego układ trawienia musi dojrzeć i po jakimś czasie maluch może spożywać nietolerowane wcześniej pożywienie. W nietolerancji ma znaczenie podana dziecku ilość konkretnego składnika (w alergii nie może to być nawet śladowa ilość).

Alergia na mleko krowie

Alergię (lub nietolerancję) na mleko krowie myli się często z nietolerancją laktozy. Wynika to z tego, że zarówno białka mleka krowiego, jak i laktoza znajdują się w nabiale. Laktozę trawią wszystkie niemowlaki (poza szczególnymi wyjątkami), bo znajduje się w mleku matki. Jej stężenie w kobiecym mleku jest nawet wyższe niż w mleku krowim czy mleku innych ssaków. Związane jest to z szybkim rozwojem ludzkiego mózgu, dlatego laktoza nie powinna być wykluczana z diety maluszka (tylko w szczególnych wypadkach i pod kontrolą lekarza). Alergia na mleko krowie (CMA – cow milk allergy) wiąże się z nadmierną reakcją układu immunologicznego na wybrane biała mleka znajdujące się w krowim mleku. Uczulenie na alergeny występuje najczęściej w okresie niemowlęcym i wczesnym dzieciństwie (a nawet już w życiu płodowym) i zazwyczaj ustępuje w wieku 2-3 lat.

Alergia pokarmowa a karmienie piersią

Alergia pokarmowa u niemowląt karmionych piersią pojawia się na skutek zjedzenia przez matkę pokarmu, na który organizm dziecka reaguje nadmierną odpowiedzią układu odpornościowego. Karmiąca mama musi więc dbać o swoją dietę i obserwować, jak zachowuje się dziecko na skutek zjadanych przez nią produktów. Jeśli maluch cierpi na jakiekolwiek objawy ze strony układu pokarmowego, oddechowego lub problemy skórne, należy zmodyfikować dietę i wykluczyć z niej najbardziej alergizujące produkty. W pierwszej kolejności należy wyłączyć żywność najczęściej uczulającą, czyli mleko krowie i nabiał, zboża, soję (tofu, sosy sojowe), jaja, orzechy, cytrusy, pomidory, truskawki, seler, czekoladę i ryby. To nie mleko matki uczula, ale składnik pożywienia, który się w nim znalazł, dlatego nie należy odstawiać dziecka od piersi, jeśli pojawia się u niego reakcja alergiczna. Wystarczy tylko wykluczyć z jadłospisu niebezpieczny dla malucha produkt i karmić piersią malucha najdłużej jak się da. Lekarze nie polecają, żeby przy karmieniu piersią od razu przechodzić na restrykcyjne diety, a stosować je tylko wtedy, kiedy są konieczne.

Przez pierwsze 6 miesięcy życia, kiedy układ pokarmowy dziecka dopiero uczy się odpowiednio trawić, a układ immunologiczny przygotowuje do ochrony organizmu, karmiąca mama powinna zwracać uwagę na to, co zjada. Każdy niepokojący objaw u malucha sygnalizuje, że z diety trzeba wyeliminować określone produkty.

Artykuł sponsorowany