„Titanic 20 lat później” – historia widziana na nowo

20 lat po premierze kultowego filmu o katastrofie jednego z największych statków pasażerskich, eksperci wymieniają się najnowszymi ustaleniami w sprawie jednej z najbardziej znanych katastrof. James Cameron powróci do swojej produkcji i na nowo przeanalizuje wybrane sceny. Z pomocą przyjdą mu najnowsze podwodne zdjęcia, symulacje komputerowe i badania naukowców.

„Titanic 20 lat poźniej” – historia widziana na nowo

Jak James Cameron oceni z perspektywy czasu swoje scenariuszowe i reżyserskie wybory? „Titanic: 20 lat później” – premiera we wtorek 12 grudnia o godz. 22:00 na National Geographic.

Fenomen Titanica

Dwie dekady temu „Titanic” z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w rolach głównych podbił serca widzów na całym świecie. Obecnie jest drugim najbardziej dochodowym tytułem w historii kina (wyprzedził go kilka lat temu inny film Jamesa Camerona – „Avatar”). Film zdobył 11 Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej i zarobił ponad 2 mld dolarów na całym świecie.

Program o Titanicu

W programie „Titanic: 20 lat później” James Cameron opowie o swoich doświadczeniach przy pracy nad filmem oraz o dostępnych 20 lat temu historycznych relacjach i analizach, z których korzystał jako scenarzysta i reżyser. Najnowsze “śledztwo” przyniesie nowe informacje o tym, co zdarzyło się 14 kwietnia 1912 roku.

Produkcja Camerona

Kiedy w 1997 roku James Cameron pokazał światu swoją produkcję, zapewniał, że na nowo ożywia tę historię, bo czuje się zobowiązany wobec ludzi, którzy zginęli w 1912 roku. Teraz w programie „Titanic: 20 lat później” Cameron znów otwiera akta tej sprawy i pyta, czy dwie dekady temu właściwie podszedł do historii ostatniego rejsu statku, który miał być niezatapialny. Korzystając z wyników ponad 30 nowych podwodnych eksploracji i całych lat analiz, reżyser na nowo bada znane fakty i powstałe mity z nadzieją, że uda mu się odpowiedzieć na pytania, które sprawiają mu kłopot od dziesięcioleci.

Kiedy pisałem scenariusz filmu, który później wyreżyserowałem, bardzo zależało mi na zachowaniu realiów epoki i szczegółowym odtworzeniu ostatnich, dramatycznych godzin przed zatonięciem statku” – wspomina Cameron. „Miałem świadomość, że tworzę żywą historię i wiedziałem, że muszę wiernie ją zrekonstruować, aby uszanować ofiary katastrofy i ich pamięć. Czy faktycznie mi się to udało?”

Kulisy znanej historii

By lepiej zrozumieć, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 20 lat, Cameron po raz pierwszy usiądzie przed kamerą z dr. Robertem Ballardem, który odnalazł wrak Titanica w 1985 roku. W rozmowie ujawnią oni kulisy odtajnionej misji amerykańskiej marynarki wojennej, podczas której odnaleziono statek. W programie przedstawione zostaną również opinie historyków, badaczy i ekspertów zajmujących się historią Titanica: Parksa Stephensona, Dona Lyncha czy Kena Marschalla. Odwiedzimy także Bibliotekę Prezydencką Ronalda Reagana, gdzie zgromadzono bogatą kolekcję rekwizytów wykorzystanych w filmie oraz przedmiotów wydobytych z wraku.