Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego

Po sztormie na plażach nad Morzem Bałtyckim pojawiają się tłumy poszukiwaczy. Ich cel stanowi zdobycie złota Bałtyku, nazywanego również złotem północy, czyli bursztynu. Czym on jest i z czego wynika wysoka wartość, jaką osiąga?

Czym właściwie jest bursztyn?

Bursztyn to w istocie skamieniała żywica drzew iglastych zatopionych przez morskie wody w dawniejszych epokach geologicznych. Występuje w różnych odcieniach barwy żółtej i pomarańczowej. Choć bursztyny spotykane są nie tylko w Polsce, ale i w innych częściach Europy, to właśnie te z Bałtyku są najcenniejsze. Cechuje je wysoka przejrzystość i wiele niepowtarzalnych odcieni.

Wielowiekowa historia bursztynu

Wyrzucany przez morze bursztyn to kamień, który wykorzystywany jest od wieków w tworzeniu przeróżnych ozdób. Archeolodzy odkryli, że pierwsze próby tworzenia w tym kamieniu podejmowano już w prehistorycznej epoce neolitu. Miało to miejsce około 4500 lat p.n.e. Zachwytu bursztynem nie kryli ludzie w starożytności. Wówczas nazywany był sokiem promieni słońca albo przyjemną słodyczą. Rzymianie znali doskonale bursztyn, a za czasów cesarstwa miał on niemal taką samą wartość co złoto. Nazywany był też złotem morza. Nie tylko Rzymianie znali bursztyny, w handlu wykorzystywany był także przez Fenicjan, którzy w swoich poszukiwaniach zapędzili się nad zatoki bałtyckie. Najczęściej bursztyn był przez nich nabywany za pośrednictwem kupców znad Morza Czarnego.

W Polsce kamień ten ma bogatą historię. Wystarczy wspomnieć, że od XV wieku z bursztynu wywarzano przepiękne wyroby, w czym przodowali głównie gdańscy bursztynnicy. Wychodzące spod ich rąk ozdoby były pożądanymi prezentami, zwłaszcza wśród dyplomatów. Z polskiego Pomorza trafiały więc na dwory królewskie, carskie, a nawet sułtańskie czy papieskie.

Co ciekawe, nawet dziś około 70 proc. wszystkich wyrobów światowej biżuterii z bursztynu i zdobionej bursztynem pochodzi właśnie z Polski. Przepiękną biżuterię z tym kamieniem przywodzącym na myśl promienie słońca można kupić między innymi przez internet w sklepie jubilerskim Anka Biżuteria.


Artykuł sponsorowany