Co musisz wziąć pod uwagę, wybierając najlepsze konto dla studenta?

Konto studenckie to jeden ze specjalnych produktów oferowanych przez bank dla osób zdobywających wykształcenie, które oczekują prostego rachunku bez dodatkowych opłat.

Co musisz wziąć pod uwagę, wybierając najlepsze konto dla studenta?

Co warto wiedzieć na jego temat i co wziąć pod uwagę, by wybrać najlepsze konto na czas studiów?

Konto studenckie a formalności

Chcąc założyć konto studenckie, trzeba udać się do siedziby banku, podpisać tam umowę lub wypełnić formularz online i dokonać podpisu na umowie w obecności kuriera, który pojawi się we wskazanym przez nas miejscu i czasie. Każdorazowo należy mi04eć przy sobie dowód tożsamości, który posłuży do identyfikacji. Dowód osobisty lub paszport będzie wystarczający do założenia konta studenckiego. Nie jest konieczna do tego legitymacja studencka lub inny dokument zaświadczający o odbywaniu nauki na uczelni. Większość banków odeszła już od takiego wymogu i przy podejmowaniu decyzji o tym, czy założy konto, wymaga jedynie określonego wieku (zwykle pomiędzy 18 a 26 lat). Dzięki temu przerwa w nauce nie jest przeszkodą do tego, by móc założyć konto dla studenta. Można także korzystać z tego konta, gdy podjęło się już pracę zarobkową na pełny etat. Po przekroczeniu określonego przez bank wieku konto studenckie zostanie przekształcone po prostu w standardowe konto z oferty banku.

Jak wybrać najlepsze konto na studia?

Jeśli chodzi o podstawowe cechy konta studenckiego, przede wszystkim korzystanie z niego powinno być zwolnione z opłat. Budżet studenta nie jest wysoki. Bardzo często ograniczają go liczne wydatki, szczególnie jeśli studiuje się poza miejscem swojego zamieszkania (ponosząc koszty najmu i transportu). Banki w tym zakresie oferują konta zwolnione z opłat za prowadzenie rachunku, przelewy, płatności mobilne oraz wypłaty z bankomatów w kraju, przy spełnieniu określonych warunków, jak np. realizacja określonej liczby przelewów miesięcznie lub określonej liczby płatności za pomocą aplikacji mobilnej. Każdy z banków ma zupełnie inne regulaminy, które warto sprawdzić przed podpisaniem umowy. Decydując się na konto studenckie, trzeba także zwrócić uwagę na bankowość elektroniczną. Bank powinien oferować rozbudowaną aplikację, która jest prosta w obsłudze i jednocześnie umożliwia dokonywanie płatności i przelewów na kilka różnych sposobów (a więc np. za pomocą specjalnego kodu numerycznego lub graficznego QR generowanego przez aplikację, zbliżeniowo czy też przez wybór telefonu, do którego przypisane jest konto odbiorcy). Wreszcie równie ważnym czynnikiem, który powinien zdecydować o wyborze konta, jest to, czy studentowi oferowana jest przez bank pomoc w zarządzaniu budżetem. W tym zakresie banki udostępniają narzędzia pozwalające na kalkulację miesięcznych wpływów i wydatków, z podziałem na kategorie. Warto postawić na taki bank, który umożliwia nie tylko przeprowadzenie analiz z różnego rodzaju wykresami, lecz również przy określeniu limitów na daną kategorię wydatków (np. na rozrywkę lub środki czystości) informuje właściciela rachunku o tym, że zbliża się do wyznaczonej kwotowo bariery i powinien się w danym okresie ograniczyć.
Decydując się na wybór jednej z kilku ofert, należy sprawdzić rankingi na temat kont publikowane w internecie, a także opinie studentów dostępne na forach, blogach i w mediach społecznościowych (jak np. Facebook lub Twitter). W ten sposób wybierze się najlepsze konto studenckie, bardzo szybko weryfikując to, czy oferta banku jest atrakcyjna i można liczyć na pełne zadowolenie w zakresie korzystania z konta i jego obsługi.