Czarny Piątek – Kobiety wobec zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej

Już dzisiaj kolejny ogólnopolski strajk kobiet. Czarny Piątek to wyraz sprzeciwu wobec ostatnich decyzji Sejmu. W piątek posłowie skierowali do dalszych prac projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Co na to kobiety?

Foto. instagram.com/loganberry77

Ustawowy projekt „Zatrzymaj aborcję” znosi prawo do przerywania ciąży w przypadku zagrożenia życia płodu lub matki, co wydaje się niepokojące dla wielu z nas. Zakaz obejmuje także wykonanie zabiegu w przypadku możliwej nieuleczalnej, zagrażającej życiu choroby dziecka lub gwałtu. Kobiety chcą mieć prawo do decydowania o swoim ciele. Uważają także, że łamane są podstawowe prawa człowieka – wolność wyboru i sumienia.

O Czarnym Proteście i ogólnopolskim strajku kobiet w Polsce piszą międzynarodowe media, co świadczy o dużej skali problemu. Protestujący ubiorą się na czarno oraz opublikują specjalne grafiki w mediach społecznościowych, opatrzone hashtagami #czarnyprotest.

Czarny Piątek odbędzie się głównie w Warszawie, choć niewykluczone są również lokalne demonstracje. Strajk w stolicy jest planowany na godzinę 16.00. Na Facebooku 23 tys. osób zadeklarowało swoje uczestnictwo, a 45 tys. oznaczyło siebie jako „zainteresowanych”.