Dywan – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Każdy, kto choć raz wyposażał swoje mieszkanie czy dom wie doskonale, jak ważną rolę odgrywa każdy szczegół. To właśnie te niewielkie elementy wpływają bardzo często na ogólny wygląd danej przestrzeni, dlatego tak istotne jest to, aby przykładać do nich wagę. Jednym z najważniejszych dodatków w każdym wnętrzu jest dywan, który powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale praktyczny.

Dywan – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Dywan to jeden z tych elementów wystroju wnętrza, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Jest to nadal jedna z najbardziej charakterystycznych ozdób wielu pomieszczeń, która w praktyce może znacząco odmienić wygląd danej przestrzeni. Nie pozostaje więc nic innego, jak przyjrzeć się temu tematowi nieco bliżej i zastanowić się, jaki dywan wybrać oraz gdzie najkorzystniej go umieścić.

Czym kierować się przy wyborze dywanu?

Znalezienie dywanu, który spełni nasze oczekiwania, nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Wynika to przede wszystkim z faktu, że należy podejść do sprawy w sposób indywidualny, a więc przeanalizować m.in. to, jakie są optymalne wymiary dywanu, w jakim stopniu będzie on eksploatowany oraz na czym nam najbardziej zależy. W kontekście tego ostatniego trzeba zadać sobie pytanie, czy dywan ma być wykonany z naturalnych materiałów, a przez to mniej trwały, czy też bardzo wytrzymały, lecz niestety stworzony ze
sztucznych włókien. Dywany różnią się też między sobą np. długością włosia, te z dłuższym będą przyjemniejsze w dotyku, ale jednocześnie będą gromadzić więcej kurzu; z krótkim natomiast są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości i bardziej komfortowe dla alergików.

Dywan – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Dywan w aranżacji wnętrz – gdzie się sprawdzi?

Większość osób na pytanie, w którym pomieszczeniu wykorzystać dywan, odpowiedziałoby na pewno, że w salonie. Nie jest to oczywiście jedyna słuszna odpowiedzieć, ponieważ obecnie można znaleźć dywany, które sprawdzą się dosłownie wszędzie. Jednym z miejsc, w których dywan sprawdzi się rewelacyjnie jest przedpokój, gdzie może zarówno pełnić funkcję reprezentacyjną, ale też chronić podłoże przed zabrudzeniami. Wiele osób wybiera też dywaniki lub właśnie dekoracyjny dywan do sypialni wykonany z materiałów  łatwoczyszczących, który może nawet pokrywać większość posadzki i zapewniać wygodę oraz ciepło. Nie ma przeszkód, aby dywan umieścić pod stołem jadalnianym, co jest zarówno funkcjonalne, jak i ma walory wizualne, a przy okazji pozwala na wydzielenie konkretnego obszaru.

Dywan – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Do czego jeszcze pasuje dywan?

Niezależnie od tego, czy kupujemy dywan do salonu czy do innego pomieszczenia bardzo ważne jest to, aby pasował on stylistycznie do całej aranżacji. Nie będzie to trudne, ponieważ na rynku znajdziemy nie tylko dywany w jednolitym kolorze, ale także z licznymi wzorami czy motywami. Dzięki temu mamy pełną dowolność i możemy dopasować dywan do każdego stylu, w tym nowoczesnego, loftowego, skandynawskiego, ale też bogato zdobionych art deco, glamour i wielu innych. Dywan może zarówno odgrywać główną rolę, a więc stać się wyrazistym elementem dekoracyjnym albo być po prostu tłem i uzupełniać inne dodatki.

Dywan – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Artykuł partnera