Czy (e)papierosy są trendy?

Mimo że palenie dawno przestało być modne, a kampanie antynikotynowe są wszechobecne, nie brakuje nadal miłośników „puszczania dymka”. Na świecie wciąż przybywa ludzi palących papierosy. Polacy wciąż palą, bo jak tu nie „zadymić” na imprezie, w kawiarni lub w barze?

czy epapierosy sa trendy
Czy (e)papierosy są trendy?

Papieros był od wieków nieodłącznym „przyjacielem”, integratorem spotkań, łamaczem barier komunikacyjnych i antystresorem w różnych sytuacjach życiowych. I choć papieros nie jest dzisiaj tylko ulubionym gadżetem maczo, jednak w pewnym stopniu to element wizerunku różnych grup społecznych, m.in. hipstera czy nawet biznesmena – coraz częściej w tej nowoczesnej, elektronicznej postaci.


Moda na palenie w ubiegłym stuleciu

Na początku lat 50. XX wieku palenie papierosów było najczęściej męskim nałogiem. Płeć piękna paliła zdecydowanie mniej, chyba że mowa o paniach z elit społecznych, dla których palenie było synonimem silnej, niezależnej i seksowej kobiety. Pierwsze koncerny tytoniowe wykreowały również wizerunek maczo, który z papierosem wojuje świat, szuka przygód i zdobywa serce płci przeciwnej. „Prawdziwy mężczyzna” i „prawdziwa kobieta” pojawiali się wszędzie z papierosem. Palili muzycy na koncertach, politycy na debatach i aktorzy na szklanym ekranie. W wielu filmach główny bohater był prezentowany z papierosem w dłoni oraz postrzegany jako człowiek sukcesu, silny, zdeterminowany, piękny i bogaty. Liczne kampanie marketingowe stworzyły obraz palenia jako synonim szczęśliwego życia. Do rozpowszechnienia spożycia tytoniu przyczyniły się również niskie ceny papierosów w sklepach oraz brak oświaty zdrowotnej na temat skutków ubocznych palenia. Wiele się dziś zmieniło…

Palenie papierosów jest dziś passe

Papierosy przestały być synonimem twardziela, widok zaciągającego się mężczyzny nie jest już atrakcyjny dla nikogo. Palenie po prostu przestało być modne. Celebryci i gwiazdy światowego kina nie lansują się z papierosem. Wręcz przeciwnie! Promują kampanie antynikotynowe. Modne jest wszystko to, co związane jest z ekologią, powrotem do natury i zdrowiem. W oczach wielu nałogowy palacz wyrobów tytoniowych ma dziś twarz nikotynową – zmarszczoną i zżółkniętą cerę, worki pod oczami oraz żółte zęby. W otoczeniu rodzinnym często bywa postrzegany jako ten, który odpychająco śmierdzi i „zatruwa” powietrze innym. Palenie jest dziś zabronione w miejscach publicznych.

Ponadto pokazywanie się z papierosem nie budzi takiego zachwytu wśród nastolatków. Posiadanie tytoniowego wyrobu przestało być synonimem lansowania się, wyluzowania i dystansu wobec świata. Pojawiło się pokolenie gadżetomaniaków, dla których ważniejsze jest posiadanie najnowszego iphona i innych nowoczesnych urządzeń. Natomiast typowi nałogowcy szukają alternatywnych rozwiązań, a elektroniczne papierosy cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Alternatywa dla tradycyjnego „dymka”

Tradycyjne szlugi małymi kroczkami odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują przypominające dymiący długopis tubki, w których umieszczone zostały baterie, pojemnik z płynem o konkretnym smaku oraz odrobina nikotyny. Mowa oczywiście o e-papierosach – świetnych urządzeniach, zamieniających płyn w parę wodną wdychaną przez palacza. Istotne dla wielu jest to, że e-palenie nie zatruwa powietrza toksycznymi substancjami. Dym z e-papierosa jest przecież niewielki, bezwonny i z pewnością nie szkodzi niepalącym osobom znajdującym się w otoczeniu. W biurze nie musimy „wychodzić na dymka” poza budynek, marznąć na balkonie lub chować się w łazience, bo palenie e-papierosów nie jest zabronione w zakładach pracy, w przeciwieństwie do tytoniowych wyrobów. Co więcej, papieros może pachnieć owocami, kawą lub nawet alkoholem.

Elektroniczne papierosy zmieniają powoli wizerunek palacza o odpychającym zapachu, nikotynowej cerze i niskim głosie z chrypką. E-papieros jest bardziej ekstrawagancki niż wyrób tytoniowy. To nowoczesny gadżet, który może znaleźć się w każdym neseserku mężczyzny z klasą oraz w torebce kobiety sukcesu. Elektroniczne gadżety można zabrać ze sobą na spotkanie biznesowe, do pracy biurowej oraz na imprezę. Mały e-papieros wygląda jak ekskluzywny długopis, nie zajmie dużo miejsca w torebce, co więcej − kusi bogatą stylistyką. E-papierosy można dobrać idealnie do koloru garderoby i dodatków. Najlepsi producenci e-papierosów, jak np. Vype oferują bogatą gamę gadżetów w kolorowej obudowie. Papierosy zadowalają wszystkich, zwłaszcza tych, którzy lubią rozkoszować się nikotyną w niecodziennej nucie smakowej.

E-papierosy stają się gadżetem wybieranym na prezent dla najbliższych i znajomych. Zapach papierosa nie odstrasza innych, ale staje się źródłem zabawy. E-papieros Vype –  oferuje np. możliwość personalizacji aromatów. Zabawa smakiem i aromatem papierosa nigdy wcześniej nie była możliwa. Co istotne – wiele osób uważa, że e-papieros pomógł im w rzuceniu palenia. Za jego pomocą można samemu wybierać dawki nikotyny i stopniowo zmniejszać jej ilość, uwalniając się od nałogu.