Gdzie inwestować oszczędności, by nie stracić?

gdzie inwestowac by nie stracic

Statystyki wskazują, że nawet 60% Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Tymczasem odpowiednio zbudowana „poduszka finansowa” pozwala poprawić byt i jednocześnie stanowi istotne zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych wydatków. Warto zacząć od racjonalnego oszczędzania po to, by za jakiś czas część zgromadzonego kapitału przeznaczyć na działania prowadzącego do jego pomnażania.
Bez względu na to, jak dużo środków przeznaczonych na inwestowanie posiadamy, każdy szuka takich form pomnażania kapitału, które nie będą wiązały się ze stratą oszczędności. Niestety każdy instrument inwestycyjny wiąże się z pewnym ryzykiem strat, które jednak można ograniczyć do minimum.Wystarczy tylko wybrać odpowiednie kierunki inwestycji.
Oszczędzanie na lokatach
Swoją przygodę z oszczędzaniem i inwestowaniem można zacząć od lokat. Zamrożone tam środki pozwalają na wypracowanie pewnego zysku. Nie należy jednak spodziewać się odsetek w zawrotnych wysokościach. Obecnie ciężko jest znaleźć lokaty bankowe oferujące więcej niż 3-4% w skali roku, co oznacza niezbyt wysokie, ale pewne zyski. Pod warunkiem, że zdeponowane pieniądze zostaną wypłacone po zakończeniu trwania lokaty. Wypłaca środków przed terminem skutkuje utratą wypracowanych dotychczas odsetek.

Inwestowanie w obligacje skarbowe
Mając na myśli bezpieczne inwestowanie, najczęściej wskazuje się obligacje skarbowe. Zdaniem wielu ekspertów, pozwalają na osiągnięcie zysku przy 100-procentowej gwarancji kapitału. Ponieważ obligacje emitowane są m.in. przez skarb państwa (takie obligacje są najpopularniejsze), można przypuszczać, iż rząd będzie dążył do ich wykupienia. Stąd powszechne przekonanie, że obligacje rządowe są pozbawione ryzyka.
Polskie Ministerstwo Finansów oferuje papiery różniące się oprocentowaniem i czasem trwania. Są to:
-obligacje stałoprocentowe (DOS) – dwuletnie,
-obligacje zmiennoprocentowe (TOZ) – trzyletnie,
-indeksowanie do inflacji – czteroletnie (COI) lub dziesięcioletnie (EDO).

Inwestowanie w nieruchomości
Jeżeli posiadasz już pokaźny kapitał i chcesz rozpocząć inwestowanie, możesz postawić na nieruchomości. Jeśli wycelujesz w odpowiedni moment zakupu i odpowiedni moment sprzedaży możesz sporo zyskać. Alternatywą jest zakup nieruchomości i przeznaczenie jej pod wynajem, co również charakteryzuje się dość wysoką stopą zwrotu.
Mówiąc o inwestycjach w nieruchomości, rozejrzyj się za mieszkaniami pochodzącymi z licytacji komorniczych. Jeśli dobrze trafisz, możesz kupić lokal o ¼ lub nawet 1/3 tańszy.