Co to jest gorączka?
Gorączka (temperatura ciała powyżej 38 stopni C) jest odpowiedzią organizmu na szeroko rozumiany proces zapalny. U dzieci najczęściej jest on wywoływany przez zakażenia wirusowe, bakteryjne i znacznie rzadziej grzybicze. 70-90% zakażeń, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie, powodują wirusy.
Gorączka w przebiegu zakażenia wirusowego ma, o czym warto wiedzieć i pamiętać, bardzo charakterystyczny przebieg. Jest to o tyle istotne, że na wirusy medycyna nie wymyśliła jeszcze żadnych specyficznych leków, i na co dzień pozostaje nam jedynie leczenie objawowe m.in. przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Gorączka w infekcji wirusowej utrzymuje się przez 3-5 dni po czym spada i po około 24 godzinach może się ponownie pojawić, nie dłużej jednak niż na kolejną dobę. Utrzymywanie się jej powyżej tego okresu z reguły wskazuje na nadkażenie bakteryjne wymagające już antybiotykoterapii. Nagminne zwalczanie gorączki antybiotykami, czyli leczenie infekcji wirusowej antybiotykiem, jest zjawiskiem niekorzystnym a niekiedy nawet niebezpiecznym.
Czy każde pojawienie się gorączki u małego dziecka wymaga interwencji lekarza?
Odpowiedź nie jest prosta, gdyż zależy od wieku dziecka i objawów towarzyszących.
Na pewno pilnej konsultacji wymaga gorączkujący noworodek czy kilku miesięczne niemowlę.
Starsze niemowlęta i małe dzieci powinien zbadać lekarz, gdy gorączce towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak całkowita odmowa jedzenia i picia, duszność, kaszel, wymioty, intensywna biegunka, apatia lub znaczne pobudzenie, przeczulica itp. Natomiast sama gorączka lub gorączka, z łagodnymi objawami kataralnymi, trwająca nie dłużej niż trzy dni może być obniżana bez konsultacji lekarskiej.
Typowym przykładem jest tzw. gorączka trzydniowa albo inaczej rumień nagły. W tej częstej chorobie występującej u dzieci w wieku od 6 mies. do 5 lat, po trzech dniach niekiedy nawet bardzo wysokiej gorączki pojawia się, głównie na tułowiu, szybko ustępująca drobnoplamista wysypka.
W tym schorzeniu zupełnie wystarcza leczenie przeciwgorączkowe. W przypadku bezobjawowej gorączki warto pamiętać o konieczności wykonania przynajmniej ogólnego badania moczu, aby nie przeoczyć zakażenia układu moczowego.
Czy gorączka jest korzystna dla organizmu czy powinno się ją natychmiast zwalczać?
Gorączka jest niezwykle istotnym sygnałem ostrzegawczym, wskazującym, że w ustroju dzieje się coś niekorzystnego, sama w sobie jest jednak zjawiskiem nie pożądanym, gdyż towarzyszy jej szereg nieprzyjemnych objawów takich jak dreszcze, bóle głowy i mięśni, uczucie ogólnego rozbicia itp. Ponadto w wieku wczesnodziecięcym (ok. 1-5 r.ż.) gorączka może być przyczyną tzw. drgawek gorączkowych przypominających typowy napad padaczkowy. Dlatego uważa się, że zwłaszcza w wieku dziecięcym, gorączkę trzeba zwalczać szybko i skutecznie.
Jakie są metody obniżania gorączki?
Najszybciej gorączkę obniżyć można metodami fizycznymi, to znaczy stosując kąpiele lub okłady ochładzające, lód na głowę lub pachwiny itp. Są to metody szybkie i skuteczne jednak dla dziecka niezbyt przyjemne. Dlatego na co dzień częściej korzystamy z farmakologicznych metod obniżania podwyższonej ciepłoty ciała. Dotychczas lekiem z wyboru był paracetamol. Nowym lekiem o nieco innym mechanizmie działania wprowadzonym na krajowy rynek i przeznaczonym specjalnie dla dzieci jest Nurofen, czyli ibuprofen w syropie.
Jaka jest opinia o lekach dla dzieci z ibuprofenem?
Na rynku, bez recepty, dostępny jest między innymi lek dla dzieci z ibuprofenem- Nurofen dla dzieci. Poza działaniem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, charakteryzującym również paracetamol, ibuprofen wywiera także, bardzo ważne, zwłaszcza w chorobach infekcyjnych, działanie przeciwzapalne. Można go stosować od 6 miesiąca
życia. Ibuprofen, w stosunku do paracetamolu ma ponadto jeszcze jedną istotną cechę: może być stosowany co 8 godzin podczas gdy paracetamol, aby zachować pełnię działania, musi być podawany co 4 godziny. Każdy kto próbował podać w nocy jakikolwiek lek małemu dziecku wie jak bardzo może to być kłopotliwe. Jak wykazały badania porównawcze, Nurofen podawany w zalecanych dawkach co ok. 6-8 godz. jest lekiem równie bezpiecznym jak preparaty z paracetamolem.