Ikona kina – Woody Allen kończy dziś 80 lat!

Reżyser, scenarzysta i aktor - legenda współczesnego kina Woody Allen obchodzi dzisiaj 80. urodziny. Allen nazywany jest jednym z najoryginalniejszych artystów. Każdy jego film zyskuje globalny rozgłos.

Ikona kina  Woody Allen kończy dziś 80 lat
Ikona kina – Woody Allen kończy dziś 80 lat!

Zdobywca wielu prestiżowych nagród. Oskary, Złote Globy, nagrody BAFTA to tylko niektóre filmowe wyróżnienia. Uznany na całym świecie amerykański gwiazdor skończył dzisiaj 80 lat. 

Ikona kina - Woody Allen kończy dziś 80 lat1
Ikona kina – Woody Allen kończy dziś 80 lat! Woody Allen z żoną Soon Yi-Previn. GA

Woody Allen urodził się 1 grudnia 1935 roku, w Nowym Jorku, w rodzinie żydowskiej. Do pochodzenia i miejsca urodzenia często nawiązuje w filmach. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu w 1977 roku film „Annie Hall”, przez krytyków uznawany za kwintesencję jego stylu. Łącznie filmowiec stworzył około 50 obrazów. Jego najbardziej znane dzieła to „Manhattan”, „Vicky Cristina Barcelona”, „Zagraj to jeszcze raz, Sam” oraz „Blue Jasmine”. Oskara otrzymał 4 razy (1 za reżyserię i 3 za scenariusz). Na swoim koncie ma prawie 20 nominacji. Woody Allen zajmuje się także pisaniem książek. Mało osób wie, że artysta jest również uzdolnionym muzykiem. Raz w tygodniu grywa na klarnecie w jednym z nowojorskich jazz klubów.

Prywatne życie reżysera budzi sporo kontrowersji. Adoptowana córka Dylan Farrow oskarża go o molestowanie, gdy była dzieckiem. Matką Dylan jest Mia Farrow, była partnerka Woody’ego Allena. Para rozstała się w 1992 roku w atmosferze skandalu. Sąd nie potwierdził oskarżeń pod adresem reżysera.