Komórki macierzyste w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej

Tkanka tłuszczowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych, które nadają się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Wykorzystywane są w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej, a także w ortopedii.

tkanka-tluszczowa

Czym różnią się od innych komórek?

Komórki macierzyste w przeciwieństwie do innych komórek w organizmie człowieka, mają zdolność do:
1. Samoodnowy
Zachodzi, poprzez mitotyczny podział, przy jednoczesnym zachowaniu niezróżnicowanego stanu komórki. Nazywamy to symetrycznym podziałem, gdy obie komórki potomne zachowują właściwości komórek macierzystych.

2. Różnicowania się w wyspecjalizowane komórki
Zachodzi ono w procesie asymetrycznego podziału, w którym jedna z 2 komórek potomnych, różnicuje się jako komórka progenitorowa, a druga pozostaje niezróżnicowana, jako potomna, utrzymując właściwości komórek macierzystych. Komórki progenitorowe mają ograniczoną zdolność do samoodnowy, a po określonej liczbie podziałów komórkowych, różnicują się w wyspecjalizowane komórki ciała.

Komórki embrionalne

Macierzyste komórki embrionalne odpowiadają za rozwój zarodka do płodu, powodując powstanie wyspecjalizowanych tkanek zarodkowych. Ze względu na wątpliwości etyczne i religijne, nie mają one obecnie zastosowania klinicznego.

Dorosłe komórki macierzyste (ASC)

Podobnych problemów nie stwarza stosowanie dorosłych komórek macierzystych ASC (Adult Stem Cells), ponieważ można pozyskać je z:
– tkanki tłuszczowej
– szpiku kostnego
– krwi obwodowej dorosłego człowieka.

Dzięki autologicznemu pochodzeniu są doskonałym materiałem do rozwoju terapii komórkowej. Po aktywacji, przez sygnały z uszkodzonych tkanek, różnicują się w szerokie spektrum wyspecjalizowanych komórek.

Z tkanki tłuszczowej (ADSC)

Ze względu na dostępność i obfitość, tkanka tłuszczowa jest najlepszym źródłem ASC. Wg. licznych badań, jest w niej blisko 70 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym. Pozyskane z tkanki tłuszczowej komórki macierzyste, tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell) potencjalnie nadają się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Aby osiągnąć wymaganą ilość do zabiegów leczniczych (próg terapeutyczny), nie wymagają hodowli w laboratorium.

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna

Szpital Pulsmed, wykorzystując ADSC, co w znacznym stopniu poprawia wyniki leczenia, przeprowadza m.in.:
1. Lipofiling
Polega na pobraniu od Pacjenta tkanki tłuszczowej (liposukcja), a następnie, po oczyszczeniu, na podaniu w innym obszarze. Dzięki temu wypełnić można bruzdy i zmarszczki, powiększyć piersi, usta, policzki, pośladki czy wymodelować sylwetkę.
2. Lipomodeling piersi
Powiększanie i ujędrnianie piersi, przy zastosowaniu ADSC, stanowi alternatywę dla metody z implantami piersi. Zabiegi wykonywane są najnowszą metodą CAL (Cell Assisted Lipotransfer), w wyniku której uzyskujemy bardziej naturalny wygląd piersi.
3. Lifting za pomocą nici
Zmarszczki czy bruzdy, zlikwidować można za pomocą nowej technologii liftingu bezoperacyjnego, która polega na wszczepieniu, pod skórę, rozpuszczalnych nici. Są one wykonane z materiału, który wchłania się w ciągu ok. 6 miesięcy po wstrzyknięciu.

Ortopedia

Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej, można podać również poprzez miejscową iniekcję, bezpośrednio do tkanek (np. do stawów kolanowych lub biodrowych).

Szpital wykorzystuje je do leczenia:

  •  choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego
  •  zaburzeń zrostu kostnego
  •  łokcia tenisisty i golfisty
  •  uszkodzeń mięśni i ścięgien
  •  zespołów bólowych kręgosłupa i stawów
  •  zespołu cieśni nadgarstka

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Medycyna estetyczna

- Chirurgia plastyczna

- Tkanka tłuszczowa

  • Marlena Michalczyk

    to chyba najdurniejsza moda jaka mogła do nas przyjść, krojenie się dla urody. jak chcecie schudnąć to zamiast w godzinę lepiej w miesiąc, 7 kilo tyle ja schudłam po miesiącu brania tabletek i i zaczęciu jeść o stałych porach. a przeciez po krojeniu tez jest rekonwalescencja więc nie jest to hop siup i w dodatku jeszcze boli