Lip art – poznaj nowy wymiar sztuki

Lip art to nie tylko piękne malowanie ust. To forma sztuki, która posługuje się tą częścią ciała jak płótnem i wykorzystując jej walory pozwala stworzyć prawdziwe dzieła.

fot. Instagram @vladamua

Vlada Haggerty to kijowska wizażystka i plastyczka, która postanowiła połączyć swoją miłość do makijażu i sztuki, tworząc niepowtarzalne prace zasługujące na miano arcydzieł w swojej kategorii. Od czasu ukończenia szkoły makijażu w 2011 roku, zdobywa coraz większe uznanie nie tylko na Ukrainie – współpracowała między innymi z regionalną edycją magazynu „Harper’s Bazaar”, miesięcznikiem „Vogue Mexico” oraz amerykańskim „Cosmopolitan”. Poza światem mody, doceniło ją także środowisko artystyczne i w październiku 2017 roku otrzymała możliwość stworzenia własnej wystawy w New York AFA Gallery.

fot. Instagram @vladamua

Lip art to jej największa pasja, co dostrzec można w każdej pracy artystki. Cechuje je ogromna dbałość o szczegóły, oryginalne pomysły i wykorzystanie niecodziennych materiałów. Vlada przenosi makijaż ust na zupełnie inny, wręcz nieziemski poziom. Oglądając jej prace można doświadczyć pewnego rodzaju oderwania od rzeczywistości i zapomnieć, że wykonane zostały na ciele człowieka. Niektóre są niepokojące, intrygujące, a inne po prostu piękne – z pewnością jednak wszystkie wymagały ogromnego nakładu czasu i cierpliwości – zarówno artystki, jak i modelek.

fot. Instagram @vladamua

Niekiedy artystka wykorzystuje materiały charakteryzatorskie, takie jak silikon czy wosk, tworząc wrażenie płynnego metalu cieknącego po wargach modelek. Często w jej pracach pojawiają się także dodatkowe elementy w postaci drobnych figurek lub części biżuterii.

fot. Instagram @vladamua

Artystka od kilku lat prowadzi popularne konto na Instagramie, na którym publikuje swoje fotografie. Pod koniec 2016 roku wzmocniła swoją pozycję w mediach społecznościowych wywołując skandal, w którym posądziła o plagiat firmę Kylie Cosmetics należącą do Kylie Jenner.

fot. Instagram @vladamua

Początkowo sprawa nie doczekała się komentarza ze strony Jenner, więc Haggerty poszła o krok dalej i wkroczyła na drogę sądową. Po pewnym czasie, gdy skandal przycichł, na profilu Kylie na Instagramie pojawiła się praca Vlady z dopiskiem „jesteśmy bardzo szczęśliwe, że ta sytuacja została rozwiązana”. Do dziś nie wiadomo, kto miał rację w sporze, lecz na szczęście nie pozostawił nieprzyjemnej atmosfery pomiędzy kobietami.

fot. Instagram @vladamua

Nie da się ukryć, że afera zwiększyła jej popularność i obecnie Vlada współpracuje z jedną z największych światowych marek kosmetycznych, Smashbox. Niedawno wprowadziła na rynek również zaprojektowane przez siebie etui do telefonów.

Musimy przyznać, że jesteśmy oczarowani pracami Vlady i mamy nadzieję na więcej!

fot. Instagram @vladamua
fot. Instagram @vladamua

Anna Dzielińska