Madeleine Albright nie żyje. Byłą sekretarz stanu pożegnali polscy politycy

23. marca 2022 zmarła Madeleine Albright. Była sekretarz stanu USA odeszła z tego świata w wieku 84 lat.

Madeleine Albright nie żyje
Madeleine Albright nie żyje. Byłą sekretarz stanu pożegnali polscy politycy. Foto Twitter @madeleine

To smutne wieści dla światowej polityki. O tym, że Madeleine Albright nie żyje, poinformowała w środę 23. marca 2022 jej rodzina. Poza wiadomością o śmierci ujawniono, że była współpracownica prezydenta Billa Clintona swoje ostatnie godziny spędziła w gronie najbliższych. Tę wybitną postać pożegnali politycy z wielu krajów, w tym również z Polski.

Madeleine Albright nie żyje

84-latka cierpiała na chorobę nowotworową. To właśnie rak zabrał Madeleine Albright z tego świata. Na wiadomość o śmierci 64. sekretarz stanu USA, odpowiednika naszego ministra spraw zagranicznych, zareagowały media i środowiska polityczne wokół globu. Swój żal wyrazili m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Jestem głęboko poruszony odejściem Madeleine Albright. Sama mając środkowoeuropejskie korzenie, na zawsze pozostała wierną przyjaciółką naszego regionu. Powitała Polskę w NATO, czego nie można przecenić. Niech spoczywa w pokoju – napisał na Twitterze Morawiecki.

Przyjaciółka Polski

Za jej wkład w wejście Polski do NATO oraz pracę na rzecz Europy środkowowschodniej podziękowali Madeleine Albright także ambasador RP w USA, Marek Magierowski, oraz tacy politycy jak Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa-Błońska czy Radosław Sikorski.

To podczas kadencji Madeleine Albright na stanowisku sekretarza stanu USA w latach 1997-2001 Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Były to pierwsze kraje byłego Układu Warszawskiego, które dołączyły do tej organizacji. Jak podkreślił prezydent RP, Andrzej Duda, właśnie dzięki niej NATO otworzyło się na państwa zza żelaznej kurtyny.

Zobacz także: Audrey Hepburn. Wojowniczka. Robert Matzen

Amerykańska polityk o czeskich korzeniach

Madeleine Albright urodziła się w 1937 roku w Pradze jako Marie Jana Korbelova. Jeszcze jako dziecko razem z rodziną uciekła z Europy przed nazizmem i komunizmem. Trafiła do Stanów, gdzie już jako dorosła kobieta zdecydowała się na karierę polityka i dyplomaty. Przez większość życia zajmowała się sprawami zagranicznymi. Na początku lat 90. została ambasadorką przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1997 roku została pierwszą kobietą, którą mianowano na stanowisko sekretarza stanu.

Polska straciła przyjaciółkę. Świat – wielką demokratkę i wybitny umysł – napisał o niej prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.