
To smutne wieści dla światowej polityki. O tym, że Madeleine Albright nie żyje, poinformowała w środę 23. marca 2022 jej rodzina. Poza wiadomością o śmierci ujawniono, że była współpracownica prezydenta Billa Clintona swoje ostatnie godziny spędziła w gronie najbliższych. Tę wybitną postać pożegnali politycy z wielu krajów, w tym również z Polski.
Madeleine Albright nie żyje
84-latka cierpiała na chorobę nowotworową. To właśnie rak zabrał Madeleine Albright z tego świata. Na wiadomość o śmierci 64. sekretarz stanu USA, odpowiednika naszego ministra spraw zagranicznych, zareagowały media i środowiska polityczne wokół globu. Swój żal wyrazili m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
– Jestem głęboko poruszony odejściem Madeleine Albright. Sama mając środkowoeuropejskie korzenie, na zawsze pozostała wierną przyjaciółką naszego regionu. Powitała Polskę w NATO, czego nie można przecenić. Niech spoczywa w pokoju – napisał na Twitterze Morawiecki.
I am deeply moved by passing away of Madeleine Albright. Having Central European roots herself, she remained a steady friend of our region. She welcomed Poland in NATO which we could not overestimate enough. RIP
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) March 23, 2022
Madeleine Albright należała do grona architektów jednej z najodważniejszych decyzji w historii NATO. Także dzięki Niej Sojusz otworzył się na państwa zza żelaznej kurtyny. Polacy zawsze będą pamiętali o Jej zasługach dla naszego bezpieczeństwa. Niech spoczywa w Pokoju. RIP
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) March 23, 2022
Przyjaciółka Polski
Za jej wkład w wejście Polski do NATO oraz pracę na rzecz Europy środkowowschodniej podziękowali Madeleine Albright także ambasador RP w USA, Marek Magierowski, oraz tacy politycy jak Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa-Błońska czy Radosław Sikorski.
Zmarła M.Albright-była Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych.Jako Minister Zdrowia w 2008 roku,wspólnie z Madeleine Albright,podpisałam deklarację na rzecz zniwelowania różnic w dostępie do ochrony zdrowia w 🇪🇺 Będzie brakować tak wspaniałej polityczki na arenie światowej polityki pic.twitter.com/uMrc1PSJAF
— Ewa Kopacz (@EwaKopacz) March 23, 2022
Madeleine Albright, przyjaciółka Polski. Tak wiele jej zawdzięczamy. Nasze bezpieczeństwo w ramach NATO to także wynik jej starań i pracy. Dziękujemy.
[*] pic.twitter.com/r5BjphWbz3— M. Kidawa-Błońska (@M_K_Blonska) March 23, 2022
To podczas kadencji Madeleine Albright na stanowisku sekretarza stanu USA w latach 1997-2001 Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Były to pierwsze kraje byłego Układu Warszawskiego, które dołączyły do tej organizacji. Jak podkreślił prezydent RP, Andrzej Duda, właśnie dzięki niej NATO otworzyło się na państwa zza żelaznej kurtyny.
Zobacz także: Audrey Hepburn. Wojowniczka. Robert Matzen
Amerykańska polityk o czeskich korzeniach
Madeleine Albright urodziła się w 1937 roku w Pradze jako Marie Jana Korbelova. Jeszcze jako dziecko razem z rodziną uciekła z Europy przed nazizmem i komunizmem. Trafiła do Stanów, gdzie już jako dorosła kobieta zdecydowała się na karierę polityka i dyplomaty. Przez większość życia zajmowała się sprawami zagranicznymi. Na początku lat 90. została ambasadorką przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1997 roku została pierwszą kobietą, którą mianowano na stanowisko sekretarza stanu.
– Polska straciła przyjaciółkę. Świat – wielką demokratkę i wybitny umysł – napisał o niej prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.