Maria Czubaszek nie żyje

W wieku 76 lat zmarła Maria Czubaszek. Autorka tekstów, pisarka, felietonistka i komentatorka radiowo-telewizyjna.

N/z Maria Czubaszek 25-26.10.2014 Kraków, EXPO ul. Galicyjska 9. 18. Miêdzynarodowe Targi Ksi¹¿ki.
Maria Czubaszek. GA

Dziś dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Marii Czubaszek. Sama mówiła w wywiadzie z Agnieszką Kublik:

– A śmierć jest straszna dla tych, co zostają. Ja uważam, że po śmierci nie ma nic, absolutnie, koniec, po balu. Więc nie będę cierpiała. Natomiast strasznie bym się bała cierpienia przed śmiercią. Mój ukochany Woody Allen powiedział: „Nie boję się śmierci, tylko chciałbym, żeby mnie nie było przy tym, jak po mnie przyjdzie”. Dziś się przedłuża się życie ludzkie. To dobrze. Ale jeżeli ma się przedłużać tylko czyjeś zniedołężnienie i starość, to ja pytam: po co? I odpowiadam: ja tak nie chcę żyć. Tak, żeby mi trzeba było zmieniać pampersy. Czyli jak mi się odechce żyć, powinnam mieć prawo z tym skończyć.

Maria Czubaszek- Karolak

Urodziła się w Warszawie. Jej matka, Urszula Bacz z domu Łahoda (1915–2008), pochodziła ze Lwowa.
Studiowała dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, lecz żadnego z tych kierunków nie skończyła. Pracę w radio rozpoczęła w 1960, nawiązując współpracę z audycją „Radio-Reklama” w polskiej jedynce, w której zadebiutowała jako autorka tekstów. To właśnie Pani Maria była autorką sloganu: Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup. W 1966 związała się z Programem III Polskiego Radia, w którym pracowała przez wiele lat.

Czy pamiętacie te hity? „Rycz mała, rycz”, „Wyszłam za mąż – zaraz wracam”, „Każdy as bierze raz”. – to właśnie teksty piosenek, które napisała.  Współtworzyła scenariusze do seriali „Psie serce”, „Na Wspólnej” i „Brzydula”.