Narty damskie – jaki model będzie najlepszy do nauki jazdy na nartach?

Każdego roku wielu z nas pragnie rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem. Poszukujemy najlepszego sprzętu, który odpowie nie tylko naszemu stopniowi umiejętności, ale i pozwoli go rozwinąć, byśmy po wkręceniu się w sport nie zaczęli się męczyć.

 

Narty damskie – jaki model będzie najlepszy do nauki jazdy na nartach?

Panie mogą mieć utrudnioną decyzję, gdyż producenci oferują specjalnie dopasowane narty damskie, ale ich pozostałe modele mogą być używane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Jak więc w tym ogromie możliwości wybrać model dla siebie?

Narty dopasowane do potrzeb kobiet

Na początku przygody z narciarstwem panie powinny się decydować na modele dopasowane do ich potrzeb. Narty unisex częściej są wybierane przez osoby o wysokim poziomie doświadczenia, którym wciąż brakuje wrażeń i adrenaliny. Obecnie produkowane narty damskie nie odbiegają technologicznie do swoich odpowiedników z działu unisex – często są nawet od nich lepsze. Różnice zachodzą głównie w wadze desek, która jest znacznie niższa w modelach dopasowanych do potrzeb kobiet. Kształt również może nieco się różnić od wersji unisex, by umożliwiać lepszą zwrotność i zapewniać wygodę podczas manewrowania. Zastosowania technologiczne w damskich nartach zostały zaprojektowane tak, by umożliwiać jazdę bez dużego wkładu wysiłku. To ogromna zaleta, zwłaszcza dla początkujących pań, którym łatwiej wyczuć konstrukcję, a także rozwijać swoje umiejętności. Drobną różnicą między rodzajami nart są również szaty graficzne i wersje kolorystyczne. Gdy modele unisex krzyczą do nas swoją wyraźną czerwienią, zielenią i granatem, narty damskie występują najczęściej w stonowanych, przyjemnych dla oka kolorach. Dzięki temu można z łatwością dopasować sprzęt do pozostałych akcesoriów i odzieży i cieszyć się spójnością całego wyposażenia.

Rodzaj i długość nart damskich

Najlepszym typem nart dla osób początkujących są modele zjazdowe. Takie deski dostosowane są do poruszania po przygotowanych trasach, klasycznego zjazdu ze stoku. Jeżeli nie mamy za sobą dużego doświadczenia nie powinniśmy wybierać się w nieodkryte tereny i głęboki puch. Narty zjazdowe wyróżniają się kształtem, w którym dziób i ogon są szersze od środkowej części pod wiązaniem. Taka budowa umożliwia łatwiejsze wchodzenie w zakręty i przekłada się na wyższy komfort jazdy.

Kupując narty zazwyczaj kierujemy się zasadą, by ich długość mierzyła o 10 cm mniej, niż wynosi nasz wzrost. W przypadku osób początkujących jednak wartość różnicy powinna być wyższa. Jeżeli nie mamy doświadczenia w narciarstwie powinniśmy wybierać modele o 15-25 cm krótsze. Stawiając narty przed sobą powinny one sięgać brody u kobiet lub nosa u mężczyzn. Krótsze deski będą znacznie łatwiejsze w opanowaniu.

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Rocker i sztywność desek dla kobiet

Rocker to profil boczny nart, polegający na lekkim uniesieniu dziobów i ogonów konstrukcji. Zastosowanie tej budowy sprawia, że narty są bardziej uniwersalne, lepiej zachowują się na muldach i mokrym śniegu. Obecnie w klasie modeli zjazdowych ciężko jest znaleźć deski, które rockera nie posiadają.

Narty dla początkujących zazwyczaj posiadają niski stopień sztywności. Miękkie deski są bardziej wybaczające, są w stanie znieść błędy wynikające z rozpoczętej nauki jazdy. Takie narty dają również większe poczucie kontroli, pozwalają łatwiej zmienić kierunek i wyhamować w razie niebezpieczeństwa.

Nasze pierwsze narty powinny być doskonale dopasowane do naszych potrzeb i stopnia umiejętności. Gdy wybieramy się na stok chcemy się na deskach czuć pewnie i wygodnie, odczuwać, że mamy wszystko pod kontrolą. Narty damskie to doskonały wybór dla początkujących kobiet, umożliwiający im rozwój umiejętności i odczuwanie najlepszych wrażeń na stoku.

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup w sklepie online -> SnowShop.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:

1,2) Warszawa, ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b
3) Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Wpis znaleziono dzięki:

- Pierwsze narty

- Sztywność desek

- Rocker