Nerw błędny – jaką pełni funkcję w organizmie?

Nerw błędny jest najdłuższym nerwem człowieka i choć nieczęsto się o nim mówi, pełni on bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Jakie?

nerw błędny
Nerw błędny – jaką pełni funkcję w organizmie. Foto Artem Beliaikin/Pexels

Nerw błędny należy do tak zwanego układu autonomicznego przywspółczulnego, który jest odpowiedzialny za stan wyciszenia i relaks, a także wspomaga trawienie i regenerację po okresie stresu. Istotne jest również to, że łączy jelita z ośrodkowym układem nerwowym.

Błędny rycerz naszego organizmu

Nerw błędny przez niektórych jest określany jako siła napędowa całego organizmu. Inni zaś porównują go do błędnego rycerza, który własną piersią broni pokrzywdzonych. To swego rodzaju wewnętrzny kanał, który odpowiada za odpoczynek, a także dezaktywuje wszelkie oznaki niepokoju w naszym ciele. Jego działanie jest w 80% oparte na wysyłaniu informacji z jelit do mózgu. W pozostałych 20% na kontrolowaniu organów i procesów niezbędnych do utrzymania nas przy życiu – serca, trawienia, oddychania czy gruczołów.

– Nerw błędny to najdłuższy nerw czaszkowy w organizmie i dociera z unerwieniem do wielu narządów. Przebiega wzdłuż ciała i dociera do takich organów, jak: gardło, przełyk, krtań, oskrzela, serce, żołądek, trzustka i wątroba – wylicza Urszula Brejnak, dyplomowana fizjoterapeutka, pasjonatka naturalnych terapii pracy z twarzą i ciałem. Nerw błędny to nerw mieszany, należący do autonomicznego układu nerwowego. Od niego wychodzą najważniejsze włókna czuciowe, ruchowe oraz przywspółczulne, dlatego ważne jest, aby był on nieustannie i świadomie pobudzany.

Nerw błędny łagodzi stres i reguluje rytm serca

Jego działanie jest nieocenione. Może zapobiegać depresji i lękom, regulować rytm serca i przepływ krwi oraz zmniejszać stan zapalny. Wspomaga także produkcję kwasu żołądkowego oraz pobudza żołądek i jelita do przesuwania pokarmu. Wpływa też pozytywnie na produkcję enzymów trawiennych. Nerw ten reguluje również poziom glukozy oraz pobudza pęcherzyk żółciowy do wydzielania żółci. Jego podrażnienie może wywołać zaburzenia przełykania, mowy, pracy żołądka, osierdzia czy płuc.

Jak odpowiednio stymulować nerw błędny?

Zimne prysznice, morsowanie, a nawet zwykłe utrzymywanie niskiej temperatury miejsca, w którym śpimy, przyczyni się do pobudzenia tego włókna. Chłodna woda doskonale zregeneruje nasze ciało po wyczerpującym treningu. Warto regularnie spożywać olej rybny, ponieważ sprawia on, że szybciej reagujemy na stres i lęk, czyli zaburzenia równowagi omawianego nerwu. Istotne jest również prawidłowe oddychanie. Wystarczy chwila wyciszenia i kilka krótkich wdechów, by poczuć się znacznie lepiej zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Możemy również udać się do fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń czy terapia w gabinecie szybko wydobędą z nerwu błędnego to, co najlepsze. Jest on również nieocenionym pomocnikiem przy odchudzaniu. Daje uczucie sytości, zmniejszając tym samym pokusę sięgania po jedzenie w poszukiwaniu przyjemności, pocieszenia czy sposobu na stres lub niepokój.