Nowa naklejka na samochód. Za jej brak zapłacisz nawet 500 zł

4 maja wszedł w życie obowiązek posiadania odpowiedniej zielonej naklejki, uprawniającej do wjazdu do strefy czystego transportu. Mandaty za jej nieobecność będą wysokie. Czy trzeba się spieszyć?

naklejka na samochó
Nowa naklejka na samochód. Za jej brak zapłacisz nawet 500 zł. Foto Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Canva

Ośmiokątna, zielona naklejka na samochód zaczęła 4 maja obowiązywać w Polsce. Znaczek ten uprawnia spełniające wymagania auta do wjazdu na teren strefy czystego transportu. Poruszanie się po niej pojazdem bez odpowiedniego oznaczenia skutkować może mandatem w wysokości do 500 złotych. Jak na razie nie trzeba jednak wpadać w panikę, ponieważ w naszym kraju nie powstała jak na razie ani jedna strefa czystego transportu. W pewnych miejscach trwają jednak już nad nimi prace, dlatego dobrze wiedzieć, gdzie można zdobyć naklejkę i ile trzeba będzie za nią zapłacić.

Ograniczenie wjazdu

Każda gmina ma prawo do wyznaczenia strefy czystego transportu. Poruszać się po nich będą mogły jedynie pojazdy, które spełnią odpowiednie normy. O tym, jakie konkretnie wymagania stawiane będą przed kierowcami i ich autami, zadecydują indywidualne samorządy. Bez problemu do wyznaczonych stref wjadą samochody elektryczne z zielonymi tablicami, a także maszyny używane przez osoby z niepełnosprawnościami. Natomiast w przypadku hybryd i pojazdów spalinowych obowiązywać będą obostrzenia. Ma to na celu ograniczenie emisji spalin w poszczególnych miejscach.

Zobacz także: Honda Jazz Crosstar 1.5 – czwarta generacja japońskiego hatchbacka

Nowa naklejka na samochód

Zielona, ośmiokątna naklejka wydawana będzie przez gminę. Na niej znajdą się takie informacje, jak rocznik samochodu czy rodzaj paliwa zasilającego auto. Także numer rejestracyjny i miejsce wydania będą obecne na naklejce. Oznaczenie powinno być przyklejone w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Koszt wydania naklejki nie przekroczy 5 złotych. Jak na razie nie jest pewne, czy różne normy w strefach czystego transportu umożliwią posiadaczom naklejek wjazd jedynie do obszarów we własnej gminie, czy w całej Polsce.

Strefy czystego transportu

Nad wyznaczeniem stref czystego transportu trwają prace. Rezultatów najszybciej możemy spodziewać się w dużych miastach, szczególnie w Warszawie i w Krakowie.