Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Oscary to najważniejsze, najczęściej omawiane, ale też najbardziej kontrowersyjne nagrody filmowe. Mimo upływu lat wciąż stanowią symbol Hollywoodu, urzeczywistniają marzenie wszystkich twórców kina związanych z Fabryką Snów.

Autorka zrywa z tradycją opisywania Oscarów według poszczególnych kategorii. Proponuje podział na cztery bloki tematyczne: nagroda (w którym opisuje m.in. mechanizmy przyznawania Oscarów, wpływ polityki na nagrodę), ceremonia (kreacje, przemówienia, losy statuetek, wpadki), kategorie nieoczywiste (jak ewoluowały niektóre kategorie; polski wkład w historię Oscarów) oraz zwycięzcy (co Oscary oznaczały dla nagrodzonych filmów i aktorów; stosunek Akademii do mniejszości). Książkę uzupełnia zestawienie najciekawszych statystyk dotyczących nagrody.

Aż chciałoby się zakrzyknąć – nareszcie! Nareszcie ktoś w jednym miejscu zebrał stan wiedzy o zbliżających się do setki Oscarach, od słabości Akademii do boksu i wielkich małp po niezbyt czyste strategie promocyjne upadłych już gigantów. I jak zawsze u Katarzyny Czajki-Kominiarczuk – znajomość tematu i pasja wsparte wnikliwą obserwacją i poczuciem humoru dają efekt dla czytelnika bardzo zadowalający. Dla widza także. – Katarzyna Borowiecka, Program III Polskiego Radia