Paryż na weekend i na dłużej

Stolicy Francji reklamować nikomu nie trzeba - to miasto kipiące od atrakcji, które każdy choć raz w życiu powinien odwiedzić. Pierwsza, krótka wycieczka do Paryża... z pewnością zachęci do kolejnych. Jeśli więc planujesz jedynie krótki pobyt, nie próbuj zobaczyć na raz wszystkiego.

co mozna zobaczyc w parzyu przez weekend

O ile dobrze wybierzesz program, nawet kilka godzin w Paryżu powinno wystarczyć, by poznać jego różnorodne oblicza i nacieszyć się jego urokami.

Na krótką wycieczkę po Paryżu – najlepszy długi spacer

Najkrótsze odwiedziny w stolicy Francji często zaczynają się i kończą pod wieżą Eiffela lub na tarasie Palais de Chaillot, po drugiej stronie rzeki, skąd najłatwiej podziwiać ją w całej okazałości. Trudno znaleźć kogoś, kto oparłby się urodzie tego symbolu Paryża w słoneczny dzień lub wieczorem, gdy rozświetlają go zmieniające się co chwilę iluminacje. Aby jednak dostać się windą lub schodami na jej tarasy widokowe, trzeba często odstać w kolejce nawet kilka godzin. Jeśli na zwiedzanie miasta masz tylko jeden dzień, lepiej zostawić tę atrakcję na kolejną wycieczkę.

Spod wieży Eiffela warto podjechać metrem (linią 6 ze stacji Bir-Hakaïm lub Trocadéro) do Charles de Gaulle – Étoile, by dotrzeć prosto do kolejnej z paryskich ikon – Łuku Triumfalnego, wniesionego przez Napoleona Bonaparte dla upamiętnienia poległych żołnierzy. Stojąc u jego podstawy, zobaczymy w pewnym oddaleniu kolejny, biały łuk, choć o prostokątnej formie – to łuk zwany Grande Arche, położony już poza administracyjnymi granicami Paryża w futurystycznej biznesowej dzielnicy La Défense, który pełni zarazem funkcję biurowca. Dokładnie po drugiej stronie Łuku Triumfalnego otwiera się widok na Pola Elizejskie (Avenue des Champs-Élysées) – legendarną aleję pełną butików i sklepów zarówno ekskluzywnych, jak i popularnych marek. Jeśli znudzi ci się kilkukilometrowy spacer aleją, wsiądź do autobusu lub metra, który zawiezie cię w kilka minut do jej końca – na Place de la Concorde.

Dokładnie na osi wyznaczonej przez oba łuki, znajdziemy trzy kolejne punkty orientacyjne – obelisk pośrodku Place de la Concorde, a kawałek dalej –  łuk triumfalny Carrousel oraz szklaną piramidę, leżące w ogrodach Tuileries, na który otwierają się skrzydła Luwru. Wizyta w tym niezrównanym paryskim muzeum wymagać będzie z pewnością poświęcenia kilku godzin. Jeśli jednak nie masz tyle czasu, warto przynajmniej przejść się po poprzedzającym go ogrodzie i zejść do otaczającego podstawę szklanej piramidy efektownego podziemnego holu muzeum.

Idąc z Place de la Concorde na północ, w kierunku przeciwnym do rzeki, dojdziesz do oryginalnego kościoła Madeleine w formie greckiej świątyni, a nieco wcześniej, po prawej stronie, miniesz rue Saint-Honoré – ulicę znaną z butików największych gwiazd paryskiej mody. W tej okolicy, na prawym brzegu Sekwany, warto przy kolejnym spacerze (lub kolejnej wycieczki do Paryża) odwiedzić jeszcze kilka wyjątkowych miejsc, którym miasto to zawdzięcza sławę stolicy szyku i elegancji: przede wszystkim efektowną dziewiętnastowieczną Opéra Garnier, a także onieśmielający Place Vendôme – architektoniczne ośmiokątne puzderko, w którego witrynach oglądać można wyroby najlepszych paryskich jubilerów.

Warto jednak wrócić bliżej Sekwany, do ulicy Rivoli, by minąwszy Luwr skręcić w prawo i dojść do rzeki w wyjątkowo urokliwym miejscu – obok renesansowego Pont Neuf, przy wierzchołku Île de la Cité, czyli wyspy, w której sercu mieści się gotycka katedra Notre-Dame, której przedstawiać właściwie nie trzeba. Zanim tam przejdziemy, możemy poszperać wśród skarbów oferowanych przez bukinistów – ulicznych handlarzy starych książek, a po drugiej stronie rzeki, zobaczymy położony na wyspie średniowieczny gmach Conciergerie, który najpierw był królewską siedzibą, a w czasach rewolucji francuskiej – więzieniem. W głębi, na dziedzińcu Conciergerie kryje się Sainte-Chapelle – niewielka, lecz wyjątkowo efektowna perła architektury gotyckiej z pięknymi witrażami. Île de la Cité, wraz z jej średniowiecznymi klejnotami, należy do miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić i gdzie nie warto ograniczać się tylko do oglądania zabytków z zewnątrz.

Po tak długiej i obfitującej w wrażenia przechadzce z pewnością nie obędzie się bez solidnego odpoczynku. Warto więc rozłożyć tę trasę na dwa dni.

Co jeszcze warto zobaczyć w Paryżu?

Nawet po tak aktywnym dniu zwiedzania, znaczna część z najciekawszych atrakcji stolicy Francji wciąż jeszcze  czekać będzie na swoją porę! Jeśli przyjechałeś do Paryża na kilkudniową wycieczkę, odwiedź koniecznie:

  • Montmartre – urokliwą dawną dzielnicę artystyczną wokół wzgórza z kościołem Sacré-Coeur, gdzie na przełomie XIX i XX wieku rodziły się impresjonizm i kabaret literacki, a pod koniec XX – zdjęcia do filmu Amelia
  • Musée d’Orsay – gdzie zobaczyć można obrazy wszystkich najważniejszych malarzy impresjonizmu
  • Centre Pompidou i fontannę Strawińskiego – nie tylko dla bogatej kolekcji sztuki współczesnej, ale też dla efektownej siedziby muzeum, jego tarasu widokowego, a także tętniącej radością i życiem przestrzeni miejskiej, opanowanej przez ulicznych artystów.
  • Dzielnicę łacińską (Quartier Latin) – okolice Boulevard Saint-Michel, leżące na wprost Île de la Cité, czyli Paryż studentów i intelektualistów z budynkami Sorbony, Panteonem, Jardin de Luxembourg i wieloma zabytkami średniowiecza, bogatymi księgarniami i niedrogimi, przytulnymi kawiarniami.
  • Le Marais – modną wśród dzisiejszych paryżan dawną dzielnicę żydowską, w której nie brakuje sklepików z ciekawym rękodziełem, a także efektownych zabytkowych miejskich pałaców (hôtels) francuskiej artystokracji, przemienionych dziś w muzea (znajdziemy tu m.in. muzeum dzieł Picassa).
  • Parc La Villette – dla miłośników architektury postmodernistycznej oraz tej najnowszej – z otwartą w 2015 roku wystawną filharmonią
    … i poza Paryżem:
  • pałace i ogrody Wersalu – czyli najsłynniejszą z królewskich siedzib świata, wraz z rozległym parkiem i mniejszymi pałacami: Grand i Petit Trianon oraz uroczą Wioską Królowej (Hameau de la Reine), które z łatwością zapełnią program na cały dzień zwiedzania.Propozycję wycieczki do Paryża znajdziesz na https://www.lottravel.com/lot-oferty/paryz-weekend-w-miescie-milosci,10.html