Pierwsze dziecko – pierwsze pranie. Proszki i płyny dla niemowląt

Kiedy na świat przychodzi wasze pierwsze dziecko, wszystko wywraca się do góry nogami - to pewne. Zaczynacie myśleć o wielu rzeczach na raz - głowę zaprzątają wam pierwsze ząbki, pierwsze kroczki, pierwsze słowo.

pierwsze pranie LT
Pierwsze dziecko – pierwsze pranie. Proszki i płyny dla niemowląt

Zapominacie jednak o tych z pozoru trywialnych rzeczach jak na przykład pierwsze pranie ubranek dla noworodka. Te proste czynności przyczyniają się jednak w znacznym stopniu do zwiększenia komfortu maluszka. O czym pamiętać, dbając o ubranka dziecka?

Jak prać ubrania niemowlęce?

Na początku trzeba uświadomić sobie fakt, że ubrania, które dopiero kupiliście, nie są czyste jak po praniu. Zdarza się, że rodzice robią ten błąd, ubierając malca w nowe rzeczy, tymczasem one nie są czyste. W fabryce materiał przeszedł przez wiele rąk, tak samo jak podczas transportu – w magazynach sklepowych wcale nie jest lepiej. Na sali sprzedaży również wielu klientów dotyka ubranek, sprawdzając cenę, rozmiar i materiał. Skóra niemowlaka jest zbyt wrażliwa, aby poradzić sobie z takim źródłem zarazków. Dlatego należy uprać wszystko, co przywieźliśmy ze sklepu – nawet jeśli były to rzeczy zapakowane.

Kiedy wyprać ubranka dla noworodka?

Najlepiej jest zrobić to jeszcze przed porodem – oczywiście nie popadajmy w przesadę. Jeśli upierzecie wszystko w pierwszym trymestrze, ubranka mogą się zakurzyć, a to przecież też nie jest zdrowe dla malucha. Ostatni miesiąc będzie idealny – wtedy na spokojnie macie szansę, by wszystko przygotować na pojawienie się malucha. Jeśli nie chcecie kupować osobnych detergentów dla malucha i dla siebie, po prostu upierzcie swoje ubrania w środku przeznaczonym dziecięcym ubrankom – zadziała to trochę jak proszek dla alergików – macie pewność, że nic nie podrażni waszej skóry.

W jakiej temperaturze prać ubranka niemowlęce?

Temperatura ma ogromne znaczenie. Przyjmuje się, że bakterie giną w temperaturze 60°C, dlatego lepiej jest nastawić pralkę właśnie tak, aby mieć pewność, że zarazki znikną. Warto zwracać uwagę na oznaczenia i symbole na metkach, ponieważ producenci często umieszczają takie informacje na metkach. Oczywiście istnieją delikatne materiały, które wymagają niższych temperatur – jakie rozwiązanie wtedy wybrać? Warto po prostu zaopatrywać się w sklepach specjalizujących się w dziecięcych ubrankach i akcesoriach – producenci zdają sobie sprawę z tego, jaka temperatura jest najlepsza.

W czym prać ubranka noworodka?

Oczywiście w proszku do prania przeznaczonym dla niemowląt. Nie można tak wrażliwej skóry narażać na kontakt z silnymi detergentami, których używamy do prania naszych ubrań, ponieważ może wystąpić ryzyko powstania podrażnienia lub uczulenia. Pamiętajmy, że skóra tak małego dziecka nie wykształciła jeszcze mechanizmów obronnych i potrzebuje pomocy. Proszek dla niemowląt powinien zatem być hipoalergiczny, bezpieczny dla malca. Sprawdźcie na przykład produkty na stronie Lovela.pl, które są jednym z najczęściej wybieranych do prania ubranek niemowląt i dzieci.

W czym płukać ubranka niemowlęce?

Obowiązuje tutaj ta sama zasada, co przy praniu. Delikatność przede wszystkim. Proszek do prania i płyn do płukania powinny mieć atest, który gwarantuje bezpieczeństwo skórze maleństwa. W tym przypadku najlepiej również sprawdzać firmy, które specjalizują się w tego typu produktach. Pamiętajcie, aby zawsze nastawiać program gwarantujący płukanie – wtedy pozbędziecie się drobin proszku.

Wpis znaleziono dzięki:

- Ubranka niemowlęce

- Pranie ubranek dziecięcych

- Proszek dla dzieci