Pociągiem w milczeniu – Strefa ciszy w PKP Intercity

Od 14 kwietnia pasażerowie wszystkich pociągów Express Intercity Premium mogą wybrać miejsca w Strefie Ciszy. Nowe rozwiązanie to propozycja dla tych, którzy podczas podróży chcą zrelaksować się czy popracować. Mamy pierwszego przewoźnika w Polsce, który testuje takie udogodnienie.

Strefa_Ciszy_PKP Intercity 4
Od 14.04.2016r. we wszystkich pociągach Pendolino, wagon nr 7 (kl.2) został objęty Strefą Ciszy. Jest to obszar przeznaczony dla podróżnych potrzebujących ciszy oraz szanujących to, że współpasażerowie chcą podróżować w spokoju. Z nowej usługi będą mogły skorzystać osoby jadące składami EIP  m.in. z Warszawy do Krakowa, Katowic, Trójmiasta czy Wrocławia. Wydzielone wagony zostaną oznaczone specjalnymi naklejkami, a o zasadach panujących w strefie przypominać będą informacyjne zawieszki umieszczone w przedziale.

Dobre maniery w podróży – to ważne

Pasażer kupując bilet w kasie czy przez Internet, ma do wyboru miejsce w części standardowej składu lub w Strefie Ciszy. W czasie dokonywania transakcji zostają przedstawione mu zasady panujące w strefie. Aby sfinalizować zakup biletu, musi je zaakceptować.

W środkach transportu publicznego obowiązują nas zasady dobrego wychowania. Pamiętajmy o nich również w czasie podróży pociągiem. Wybierając miejsce w Strefie Ciszy czy w standardowym wagonie, zachowujmy się tak, aby inni czuli się komfortowo w naszym towarzystwie – przypomina Adam Jarczyński, ekspert ds. savoir-vivre.
Za przejazd w strefie pasażer nie płaci dodatkowo – cena jest taka sama jak za bilet w klasie 2. Bilety można nabyć w kasie bądź za pośrednictwem internetowego systemu sprzedaży.

Pilotaż Stref Ciszy

Strefa Ciszy to rozwiązanie, które od kilku lat funkcjonuje w krajach Europy Zachodniej. Korzystają z niego m.in. pasażerowie kolei czeskich, niemieckich czy austriackich. Sugestie i pomysły dot. wprowadzenia podobnego rozwiązania trafiały do PKP Intercity ze strony samych pasażerów. Dodatkowo badania* przeprowadzone wśród klientów, potwierdziły atrakcyjność rozwiązania: ponad połowa podróżnych uznała Strefy Ciszy za ciekawy pomysł.
Jesteśmy pierwszym w Polsce przewoźnikiem, który oferuje Strefy Ciszy. Przez dwa miesiące będziemy realizować pilotaż tego udogodnienia. W tym czasie chcemy sprawdzić zainteresowanie usługą, poznać opinie pasażerów oraz drużyny konduktorskiej – powiedziała Beata Czemerajda, rzecznik prasowy PKP Intercity.