Saharyjski pył pokrył stok narciarski w Hiszpanii, teraz pojawi się w Polsce.

Zjawisko cyklicznego pojawiania się pyłu pustynnego nad Europą jest zjawiskiem normalnym.Zazwyczaj dociera do Hiszpanii. Tym razem poczujemy pył w Polsce. Jakie będą tego skutki? Czy będzie to dla Nas wyczuwalne?

Pył z Sahary nad Hiszpanią
Pył z Sahary nad Hiszpanią. Foto instagram @tvnmeteo

Jak informuje jednostka programu kosmicznego Unii Europejskiej, saharyjski pył pojawił się w Europie już 11 Marca.Hiszpania od zawsze jest na to zjawisko narażona najbardziej. Kraj otuliła żółta powłoka. Jest ona widoczna gołym okiem na powierzchniach np. chodnikach czy samochodach. Użytkownicy twittera informują również o tym, że saharyjski pył pokrył stok narciarski…W internecie znajdziemy mnóstwo zdjęć i nagrań tego zjawiska.Materiały na pierwszy rzut oka wyglądają jak przerobione w Photoshopie, jednakże to zjawisko metrologiczne faktycznie ma miejsce a teraz pojawi się w Polsce (co prawda w dużo mniejszym stopniu).

Alert dotyczący smogu

Dziś rano, niektórzy z Was mogli dostać alert sms o treści ,,UWAGA! Dnia 23.03 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (smog).Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.’’ W wiadomości mowa o pyle saharyjskim, który zmierza, jak nie jest już wyczuwalny w Polsce.W jaki sposób?Mieszanka pyłu zawieszonego w dużych ilościach jest niebezpieczna dla naszego organizmu.

Wpływ saharyjskiego pyłu na zdrowie

Saharyjski pył w swoim składzie ma cząsteczki, które bez problemu są w stanie zatrzymać się w naszych oskrzelach czy wejść do krwiobiegu. Z tego powodu, zaleca się unikanie w tych dniach nadmiernej aktywności na świeżym powietrzu.

Warto dziś spojrzeć na niebo

Saharyjski pył pojawi się teraz w Polsce.To pewne. Oprócz negatywnych skutków zdrowotnych tego zjawiska, obserwować będziemy mogli mętne niebo a zachód słońca powinien być bardziej nasycony w kolory. Warto wyjrzeć dziś za okno trochę przed godziną 18:00.