Śpij dobrze – 8 sposobów na zdrowy sen

Zdrowy sen to klucz do dobrego samopoczucia. Jest też ważnym czynnikiem w zapobieganiu chorobom. Podpowiadamy, jak poprawić jego jakość.

Śpij dobrze – 8 sposobów na zdrowy sen

Sposób na zdrowy sen,  kiedy brak siły, energii, chroniczne zmęczenie – to problemy, z którymi zmaga się wiele osób. Nie każdy jednak wie, jak temu zapobiec. Jeśli dotyczy Cię ten problem, zastanów się, czy Twoja higiena snu jest właściwa. Być może wystarczy zmienić niektóre nawyki, by poprawić swoje samopoczucie. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak to zrobić.

1. Nie spędzaj całego dnia w łóżku

Pracując zdalnie, możesz wykonywać obowiązki służbowe w piżamie, owinięta ciepłą kołdrą. Jest to niewątpliwie wygodne, ale i niestety szkodliwe rozwiązanie. Po przebudzeniu powinno się od razu założyć codzienne ubrania i opuścić łóżko. Spędzanie w nim całego dnia zaburza rytm organizmu i nie pomaga w wyuczaniu odpowiednich nawyków dotyczących zasypiania. Ponadto praca w sypialni sprawia, że obniża się Twoja motywacja. Nie należy również czytać i oglądać telewizji w łóżku – takie formy odpoczynku warto przenieść do innych pomieszczeń w domu.

2. Wycisz się i zrelaksuj przed snem

Sen przychodzi szybciej, gdy jesteś odprężona. Właśnie dlatego staraj się porzucić złe myśli i nerwy, kiedy kładziesz się do łóżka. Dobrze jest wypracować stały cykl czynności wykonywanych przed zaśnięciem. Dzięki tej rutynie możesz przyzwyczaić organizm, by łatwiej zasypiał po np. przeczytaniu kilku stron książki czy wieczornej pielęgnacji skóry.

3. Dostosuj oświetlenie

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na rytm dobowy człowieka jest światło. Przed pójściem spać powinno się unikać jasnych, mocno oświetlonych pomieszczeń, natomiast w ciągu dnia nie spędzać czasu tam, gdzie jest ciemno. Brak światła wpływa na zmęczenie – sprawia, że w organizmie człowieka wydziela się melatonina, odpowiadająca za to, że jesteśmy senni. Jasne oświetlenie działa z kolei na odwrót, więc przed snem dobrze jest zaniechać korzystania z urządzeń elektronicznych. Wydzielają one bowiem światło, które nas rozbudza.

4. Przyzwyczaj organizm do stałego rytmu snu

By spać zdrowo i się wysypiać, powinno się przyzwyczaić organizm do regularności. I to bezwzględnej. Prawie każdy lubi pospać dłużej w dni wolne, ale takie poczynania źle wpływają na rytm dobowy człowieka. Wybierz stałe pory wstawania oraz zasypiania, jednocześnie pamiętając, by nie przeznaczać na sen więcej lub mniej niż 7-9 godzin. Staraj się nie robić wyjątków, a z pewnością poczujesz różnicę w samopoczuciu.

5. Ogranicz substancje stymulujące

Substancje stymulujące wpływają źle nie tylko na ludzkie organy, ale także na jakość snu. Alkohol co prawda przyspiesza proces zasypiania, lecz jednocześnie sprawia, że śpi się płycej. Przez to sen nie daje tyle odpoczynku, ile powinien. Z kolei nikotyna zawarta w papierosach ma właściwości pobudzające, a co za tym idzie, utrudnia zasypianie. Ostatni papieros w ciągu dnia powinno się zatem wypalać 2-3 godziny przed pójściem do łóżka.
Wieczorem nie należy spożywać także napojów energetyzujących, a także kawy i herbaty. Zawarta w nich kofeina, czy w przypadku herbaty teofilina, może wpływać na sen nawet po 12 godzin. Właśnie dlatego powinno się wypijać je rano.

Zobacz także: Zadbaj o siebie już teraz

6. Zadbaj o swoją sypialnię

Przestrzeń, w której śpisz, również wpływa na jakość Twojego snu. Jak zadbać o swoją sypialnię? Klucz do zdrowego snu leży przede wszystkim w wyborze odpowiedniego materaca. Nie powinien być on zbyt miękki, szczególnie jeśli masz problemy z kręgosłupem. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy dopasowuje się do kształtu Twojego ciała. Cechą tą odznaczają się z pewnością materace bonelowe i lateksowe.
Kolejnym ważnym aspektem jest powietrze w sypialni. Należy zadbać o to, by przestrzeń w której śpisz, była odpowiednio wentylowana np. poprzez nawiewniki, które zimą nie spowodują strat ciepła w pomieszczeniu. Poza tym zwróć uwagę na temperaturę w pokoju. Nie przegrzewaj sypialni! 19-21 stopni to idealna temperatura do spania.
Urządzając przestrzeń sypialną, warto pomyśleć również o wilgotnościomierzu. Komfort Twojego snu może być zaniżony przez to, że śpisz w zbyt suchym lub zbyt wilgotnym pomieszczeniu. Odpowiednia wilgoć w sypialni to około 50-60%.

7. Pozwól żołądkowi odpocząć

Jedzenie zbyt późno także pogarsza jakość snu. Twój żołądek też ma prawo do regeneracji, dlatego unikaj spożywania kolacji przed snem. Oczywiście nie wolno jej pomijać, bo głód nie pozwoli Ci zasnąć, ale lepiej, by nie była zbyt obfita. Gdy zbliża się wieczór, zrezygnuj ze spożywania produktów zawierających tyraminę – pobudza ona mózg i utrudnia zasypianie. Znajduje się w np. w serach, wędlinach i kiełbasach długo dojrzewających, piwie czy awokado.

8. Unikaj niezdrowych drzemek

Jeśli miewasz problemy ze snem, powinnaś się ich wystrzegać. Choć działają dobrze na serce, to zaburzają również rytm dobowy i niekiedy pogorszają jakość snu. Żeby drzemka była zdrowa, należy wiedzieć, ile powinna trwać i jak się do niej przygotować.
Jeśli decydujesz się na krótki sen w ciągu dnia, koniecznie nastaw budzik. Uchroni Cię to przed zbyt długim drzemaniem. Poza tym taka forma regeneracji powinna trwać nie więcej niż pół godziny (najlepiej około 20 minut). Po usłyszeniu alarmu nie przeciągaj drzemki – przestawianie budzika sprawi, że z każdą kolejną pobudką będziesz jeszcze bardziej zmęczona. W rozbudzeniu może Ci pomóc przemycie twarzy zimną wodą.

Sen jest niezmiernie ważnym elementem życia każdego człowieka, więc nie powinno nas dziwić, że należy dbać o jego higienę. Stosując się do powyższych zasad, dużo łatwiej będzie Ci się wyspać i tryskać energią w ciągu dnia.

EP