SUSHI jest w modzie

sushi w modzie

Fascynacja kuchnią japońską sprawiła, że coraz częściej jej tradycyjne potrawy pojawiają się na naszych stołach. Szukamy inspiracji w przyrządzaniu ryb, owoców morza, delektujemy się sake i winem ryżowym. Odkrywamy, że jest ona prosta i zdrowa.

Podstawowym produktem japońskich potraw jest ryż. Podawany zarówno do zup, dań głównych, przekąsek, jak również deserów. Ponadto istotny składnik zdrowej kuchni, poza ryżem, stanowią warzywa. Najczęściej używane są cebula i pietruszka, a także zielone, takie jak: kapusta, seler naciowy i por.

Czym jest jedzenie dla Japończyka? To nie szybko trawiony posiłek, w pędzie pomiędzy pracą a innymi zajęciami. Wprost przeciwnie. To celebracja, cierpliwa sztuka jedzenia pałeczkami, uczta dla wszystkich zmysłów, maestria smaku i zapachu, kompilacja estetycznego wyglądu. Sushi jest tego doskonałym przykładem. Zachwyca i relaksuje.
W wielu polskich miastach bary sushi powstają jak grzyby po deszczu. Kuszą elegancko, choć dyskretnie urządzonym wnętrzem, nastrojową muzyką, przepysznym menu. Do takich miejsc przychodzą głównie ludzie otwarci na świat, na kulinarne nowości, konsumenci z klasą. Sushi bary to miejsca odprężające, gdzie czas płynie leniwie. Przyjemnie patrzy się na sprawne ruchy kucharza formującego roladki oraz rożki z ryżu, alg i surowych ryb. Nawet najbardziej zestresowanych gości odpręża widok wolno płynącej rzeczki ze stateczkami wiozącymi nigri, maki, futomaki, temaki czy chirashi. Wyśmienite sushi staje się coraz bardziej trendy. Można je również przyrządzać w domowym zaciszu, na romantyczną kolację we dwoje, babskie pogaduchy czy spotkania w gronie przyjaciół, najbliższych.
Oprócz łatwo dostępnych składników, krótkiego czasu potrzebnego na przygotowanie, pomaga w tym wyobraźnia. Kulinarna twórczość daje dużo radości i satysfakcji. Taka swoboda w kreacji własnego menu przyciąga jak magnes, staje się pasją. Wielki bum, który nastąpił w naszym polskim myśleniu o kuchni, degustacji posiłków, nowych smakach, otworzył nam oczy i rozwinął zmysły. Innowacyjne przepisy podawane są w wielu programach telewizyjnych, kobiecych czasopismach, na portalach internetowych (np. pyszne.pl) czy na autorskich blogach. Dzięki takim wskazówkom można zaskoczyć domowników i zabłysnąć w towarzystwie.

Magdalena Ciesielska