Tapicerowanie fotela lub krzesła — samodzielnie, czy z pomocą fachowców?

Tapicerowanie fotela, czy też krzesła to proces niełatwy, jednak możliwy do samodzielnego wykonania. Najważniejsze jest jednak to, aby postępować zgodnie z instrukcją i posiadać odrobinę czasu wolnego.

Tapicerowanie fotela lub krzesła — samodzielnie, czy z pomocą fachowców?

Wszystko to wiąże się jednak z pewnymi kosztami, które wzrastają w zależności od wielkości fotela, naszych wymagań co do materiału i oczywiście tego, czy będziemy tapicerować osobiście, czy też zwrócimy się o pomoc do specjalisty.
Zanim wydasz pieniądze na tapicerowanie fotela lub krzesła.

Tapicerowanie to doskonały sposób na odnowienie foteli i nadanie im całkiem nowego wyglądu. Jednak na samym początku musisz podjąć bardzo ważną decyzję związaną z tym, komu powierzyć tę czynność. Przy czym musisz zdawać sobie sprawę z tego, że postępując zgodnie z instrukcją, samodzielne wykonanie tapicerowania jest całkowicie możliwe. Szczegóły związane z tym, jak prawidłowo tapicerować i, kto powinien to robić, możesz znaleźć na stronie http://kdcmeble.com/pl/blog/71_Ile-kosztuje-tapicerowanie-fotela-.

Jak samodzielnie tapicerować fotel?

Najczęściej decydujemy się na tapicerowanie, wtedy gdy chcemy odnowić zniszczone już obicie fotela lub też dopasować fotel do świeżo wyremontowanego salonu. Kupowanie nowego mebla w takich sytuacjach jest szybkim i wygodnym sposobem, ale dla wielu również kosztownym. Dlatego postawienie na tapicerowanie wydaje się znacznie rozsądniejsze. Jeśli będziesz chciał spróbować swoich sił, możesz wykonać tę czynność samodzielnie. W ten sposób na pewno uda ci się jeszcze dodatkowo zaoszczędzić.

Zasady związane z tapicerowanie foteli lub krzeseł

  • Przygotuj odpowiedni materiał — zwróć uwagę na to, aby był on wytrzymały, miękki, ale też dopasowany pod względem kolorystycznym. Pamiętaj też, żeby zwrócić uwagę na to, aby materiał nie być zbyt cienki, gdyż tapicerowanie może stać się nie tylko trudniejsze, ale po prostu niemożliwe.
  • Uszykuj nożyczki, śrubokręt, kombinerki, młotek, gwoździe tapicerskie lub ewentualnie zszywacz.
    Sprawdź jakość gąbki na fotelu lub krześle. Jeśli okaże się ona zbyt zużyta, to koniecznie kup nową i ją wymień.
  • Zmierz dokładnie materiał zgodnie z siedziskiem oraz oparciem krzesła lub fotela. Zaleca się przyszykować materiał tak, aby miał ok. 6 cm zapasu, który można później podwinąć, a przy okazji będzie się miało pewność, że go nie zabraknie.
  • W przypadku fotela trzeba wyciąć duży prostokąt na siedzisko oraz dwa kółka, których średnica będzie równa oparciu. Koła trzeba przyszyć do prostokąta.
  • Wyprasuj szwy, aby układały się prawidłowo.
  • Zacznij ostrożnie przymocowywać materiał do fotela za pomocą zszywek lub też gwoździami tapicerskimi.
  • Przy oparciu uszyj pokrowiec, który będzie miał formę tunelu.

Tapicerowanie przy pomocy fachowca

Jak widać, tapicerowanie wymaga poświęcenia wielu czasu oraz umiejętności manualnych. Alternatywą okazuje się skorzystanie z usług specjalisty. Często takie usługi kosztują około 400-900 zł, co niestety jest dla wielu osób zbyt dużym kosztem. Nie da się ukryć, że przypadku tapicerowania u fachowców większych foteli, to znacznie bardziej opłaca się niejednokrotnie kupić nowy fotel.