Wirus HPV może dotyczyć właściwie każdego z nas. Niemal każda osoba, która jest aktywna seksualnie, w przeciągu swojego życia zostanie jego nosicielem. Choć wirus brodawczaka ludzkiego stanowi olbrzymie zagrożenie, wciąż mówi się o nim za mało. Właśnie dlatego prezentujemy 5 faktów na jego temat.
Zakażenie HPV nie zawsze zwiększa ryzyko raka
To z pewnością największa obawa związana z transmisją tego wirusa. Tymczasem nie wszystkie jego typy sprawiają, że ryzyko zachorowania na nowotwór się podnosi. Niektóre rodzaje, owszem, są wysokoonkogenne i mogą stanowić czynnik powodujący raka np. szyjki macicy (typ 16 i 18) lub odbytu. Inne, niskoonkogenne, najczęściej wywołują brodawki płciowe, które pojawiają się w okolicach intymnych.
Płeć nie ma związku ze szczepionką przeciw HPV
Krążą mity, jakoby tylko kobiety powinny szczepić się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. To jednak nieprawda.
– W przypadku mężczyzn wirus HPV może prowadzić do zachorowania na raka odbytu, prącia, głowy i szyi, dlatego szczepienie powinno obejmować także chłopców i młodych mężczyzn. Pamiętajmy, że szczepienie mężczyzn to także profilaktyka raka szyjki macicy u kobiet, ponieważ zaszczepiony partner zmniejsza ryzyko przeniesienia na partnerkę seksualną onkogennego wirusa […] Obecnie dostępne są trzy szczepionki przeciwko wirusowi – wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa – 16 i 18. Dodatkowo szczepionki zabezpieczają przed innymi typami HPV, które wywołują zmiany przednowotworowe lub brodawki narządów płciowych. Szczepienie zalecane jest nastoletnim dziewczętom i chłopcom przed inicjacją seksualną, a także osobom dorosłym, które jeszcze nie współżyły – podkreśla lek. Ewelina Śliwka-Zapaśnik, ginekolog z Grupy LUX MED.
Wirus HPV przenoszony jest nie tylko podczas seksu
Na temat zakażenia HPV zwykle mówi się w kontekście stosunku płciowego. Nie jest to jednak jedyna droga jego transmisji. Wirusem brodawczaka ludzkiego można się zarazić także w codziennych sytuacjach: na basenie, u fryzjera czy kosmetyczki lub w salonie tatuażu. Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony również w ślinie i krwi oraz podczas porodu.
Nie istnieje skuteczny lek na HPV
Nie wynaleziono jeszcze preparatu, który mógłby eliminować zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Wiadomo natomiast, jak walczyć z jego konsekwencjami, niemniej i to leczenie nie zawsze bywa skuteczne. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka. Co wchodzi w jej skład? Po pierwsze: szczepienia. W przypadku kobiet także regularne badania cytologiczne pozwalające wykryć wczesne zmiany przednowotworowe. Ponadto bezpieczny seks – używanie prezerwatyw i ograniczenie liczby partnerów seksualnych – a także wdrażanie zasad higieny osobistej.
Bezobjawowe zarażenie nie wyklucza transmisji
Wirus HPV może nie dawać żadnych oznak, ale być obecny w organizmie. Nieświadomy nosiciel niestety również zaraża. W związku z tym po raz kolejny przypominamy o zabezpieczeniu w postaci prezerwatywy. Nie chroni ona w 100% przed transmisją wirusa, natomiast znacznie obniża jej ryzyko.