Wolność i rewolucja, której ogień rozpala rock

W końcu sierpnia do kin trafi „Lato”, nowy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych średniego pokolenia, Kiryła Serebrennikowa.

Wolność i rewolucja, której ogień rozpala rock

Film miał światową premierę w Konkursie Głównym tegorocznego MFF w Cannes. Reżyser nie mógł jednak w niej uczestniczyć – podczas realizacji filmu został zatrzymany przez rosyjskie władze, a dalsze prace nad „Latem” napotkały poważne trudności. Na czerwonym dywanie film reprezentowała obsada. Ekipa filmowa trzymała nad głową tablicę z imieniem i nazwiskiem filmowca, który wyrokiem sądu przebywał w przymusowym areszcie domowym. Mimo poważnych trudności film został ukończony, ale polityczny i szeroko relacjonowany w mediach proces przeciwko reżyserowi wstrząsnął całym światem.

Film oparty na autentycznej historii

To najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock.

Wolność i rewolucja, której ogień rozpala rock

Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Mike jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Mike’a. Losy tego trójkąta stanowią centrum filmu: czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film rosyjskiego reżysera zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Mike’a Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

Wpis znaleziono dzięki:

- Premiery kinowe

- Kirył Serebrennikow

- Rosyjski reżyser