Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?

Łazienka w pomieszczeniu pod skosem ma wyjątkowy klimat. Jej aranżacja może wydawać się skomplikowana, jednak znając najważniejsze zasady projektowania możemy sobie to ułatwić. Podpowiadamy jak urządzić nietypowe wnętrze, by nie tylko miało urokliwy charakter, ale było również funkcjonalne.

lazienka
Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?

Coraz częstszym trendem w urządzaniu wnętrz jest wykorzystywanie poddasza jako przestrzeni łazienkowej. Czy walory estetyczne takiego pomieszczenia mogą iść w parze z komfortem i wygodą?

Przemyślany plan

Skosy, belki i słupy konstrukcyjne są nieodzownymi elementami poddaszy i to one będą największym wyzwaniem podczas urządzania łazienki. Z pozoru mogą ograniczać przestrzeń użytkową, ale przemyślany projekt pozwoli w pełni wykorzystać każdy zakamarek. Podstawą jest więc precyzyjne obliczenie powierzchni użytkowej łazienki. Planując i dobierając wyposażenie zawsze kieruj się dokładnymi wymiarami. Staraj się, by centralny punkt pomieszczenia pozostawał niezagospodarowany, a sanitariaty zaplanuj w rogach i przy ścianach. Niewielkie przestrzenie pod skosami wykorzystaj wstawiając tam niskie meble na przybory toaletowe i kosmetyki. Pusta część centralna i liczne schowki pozwolą zachować uporządkowane wnętrze i podkreślić wyjątkowy charakter pomieszczenia na poddaszu.

lazienka2
Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?

Kąpiel na poddaszu

Łazienka na poddaszu nie wyklucza możliwości zamontowania prysznica. Mimo, że pomieszczenie zawiera skosy i często bywa niewielkie, można w nim zainstalować kabinę prysznicową na kilka sposobów. – W takich przestrzeniach świetnie sprawdzi się niski brodzik lub po prostu brodzik podpłytkowy – mówi Łukasz Rabura, ekspert z firmy Radaway. – Co do samej kabiny, jedną z opcji jest kabina całkowicie składana. Jej szklane ściany połączone są ze sobą za pomocą zawiasów w taki sposób, że umożliwiają złożenie drzwi do środka, dając dodatkową przestrzeń w łazience. Jednocześnie pozwalają na wygodne wejście i wyjście z pod prysznica – zauważa Łukasz Rabura.
Jeśli skosy pozwalają na zachowanie wyprostowanej sylwetki, możesz zdecydować się na modny, designerski i niezwykle praktyczny pomysł – strefę prysznicową we wnęce pod skosem. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie drzwi docięte na wymiar.

Design w łazience na poddaszu

 

Jeśli stawiasz na minimalistyczną i nowoczesną aranżację, wybierz jasne kolory. Nietypowe wymiary pomieszczenia i niewielka ilość światła słonecznego zmniejszają optycznie i tak niewielką przestrzeń. Biel, jasny błękit i dyskretne dekoracje pozwolą cieszyć oko geometrią ścian i sufitu. Jeśli chodzi o oświetlenie, postaw na kinkiety. Boczne światło doda łazience na poddaszu tajemniczej atmosfery.
Wykorzystaj słupy konstrukcyjne i belki. Jeśli są odpowiednio duże i wytrzymałe, można zawiesić na nich sanitariaty lub też użyć je jako miejsce na wieszaki. Słup znajdujący się niewielkiej odległości ściany może stać się integralną częścią niezwykle designerskiej kabiny prysznicowej. Umiejętne obudowanie go drzwiami wnękowymi oraz szklaną ścianką, pozwala stworzyć praktyczne i niezwykle estetyczne miejsce do higieny.

lazienka02
Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?