Zanim wynajmiesz auto na wakacjach musisz wiedzieć, że…

Wybierasz się na urlop? Zastanawiasz się nad środkiem transportu? Jeśli nie posiadasz własnego auta, a zależy Ci na tym, by zobaczyć jak najwięcej, warto wziąć pod uwagę wynajem samochodu. Są kraje, w których jest to niezbędne – komunikacja publiczna jest słabo rozwinięta, odległości do pokonania duże, a miejsca najbardziej interesujące znacznie oddalone od cywilizacji.

10 praktycznych wskazówek, jak wynająć samochód na wyjazd
10 praktycznych wskazówek, jak wynająć samochód na wyjazd

Jak sprawnie wypożyczać samochód? Na co zwracać uwagę? Jakie kroki podjąć? Oto uniwersalny przewodnik, przygotowany przez Avis Polska, który się sprawdzi w niemal każdych warunkach.

Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę wypożyczając samochód

Przede wszystkim dowiedz się, jakie i ile wypożyczalni działa w miejscu, do którego się wybierasz. W większości dużych miast i letnich kurortów na świecie oferta wypożyczalni jest bardzo szeroka, jednak nie wszystkie oferują takie same warunki. Warto skorzystać z usług renomowanych wypożyczalni o światowym zasięgu, ponieważ gwarantują samochody o odpowiednim stanie technicznym i mają gęstą sieć biur. Wypożyczalnia Avis posiada około 5 500 oddziałów w ponad 165 krajach. Liderzy w tej branży są w stanie oferować samochody nowe, których okres użytkowania nie przekroczył 6 czy 12 miesięcy.

Dobierz ofertę do swoich potrzeb

Pierwszym krokiem jest poznanie okolicy, którą planujemy zwiedzić. Korzystając z map online możemy w prosty sposób oszacować, jak daleko od siebie położone są miejsca, które będziemy zwiedzać, ile dziennie kilometrów będziemy pokonywać samochodem itd. Dodatkowo na Google Earth można podejrzeć, jaki jest stan dróg, co pozwoli nam oszacować, ile czasu zajmie podróż, a tym samym na jak długo planujemy wypożyczyć samochód oraz jaki model auta będzie dla nas odpowiedni. Wybierając się w dłuższą trasę warto wybrać ofertę z nielimitowanymi kilometrami i kompleksowym ubezpieczeniem np. Avis 360º, co zapewni nam zdecydowanie większy komfort.

Zastanów się, jakiego samochodu potrzebujesz

Aby decyzja była trafiona, trzeba przeanalizować wiele czynników, biorąc pod uwagę chociażby osobiste preferencje, koszt czy wyposażenie pojazdu. Samochód typowo miejski nie sprawdzi się na górzystych terenach Austrii czy Islandii, a z kolei do jazdy miejskiej nie potrzebujemy drogiego auta terenowego. Jeśli ruszamy w długą trasę np. po południowych europejskich miastach pomyślmy o aucie ekonomicznym, które nie zużyje zbyt dużo paliwa. Gdy podróżujemy z dziećmi, możemy postawić na duży, rodzinny samochód, w którym komfortowo pomieścimy i rodzinę, i bagaże.

Zobacz, gdzie możesz wynająć samochód

Musisz też przemyśleć, skąd chcesz wypożyczyć samochód: czy z lotniska czy z centrum miasta? Jeśli planujesz podróżować np. po wyspie, zwykle najlepiej wziąć samochód od razu po przylocie. Druga decyzja to miejsce zwrotu. Coraz częściej klienci chcą wypożyczyć samochód w jednym mieście, a oddać w innym. Często małe lokalne wypożyczalnie nie oferują takiej możliwości ponieważ wiąże się to ze znacznym kosztem „sprowadzenia” samochodu do bazy. W przypadku dużych sieciowych firm możliwość oddania samochodu w innej lokalizacji jest standardem, a dodatkowy koszt nie jest wysoki.

Sprawdź, jak obniżyć koszty wynajmu

Poluj na promocje. Renomowane wypożyczalnie bardzo cenią sobie lojalność swoich klientów i oferują specjalne programy pozwalające osiągnąć zniżki i rabaty – nie tylko na kolejne skorzystanie z ich usług, ale również na ofertę firm partnerskich, jak np. hotele, czy linie lotnicze. Pamiętaj o tym, że im wcześniej zarezerwujesz swój pojazd i czym dłuższy jest wynajem, tym większą otrzymasz zniżkę. Na przykład Avis proponuje wynajem przez siedem dni w cenie wynajmu pięciodniowego. Ponadto im wcześniejsza rezerwacja, tym większy wybór pojazdów i ofert.

Zawsze sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty

Informacja na ten temat jest opisana dokładnie w Warunkach Umowy czy na potwierdzeniu rezerwacji. Najczęściej wymagane dokumenty to:

  • Prawo jazdy – ważne, przez co najmniej rok;
  • Kartę kredytową na imię i nazwisko głównego kierowcy lub opłacony wcześniej voucher
  • Potwierdzenie rezerwacji.
  • Decydując się na wynajem auta za granicą warto sprawdzić czy w kraju podróży obowiązuje polskie prawo jazdy. Na pewno we wszystkich krajach Unii Europejskiej nie będzie z nim problemu.
  • Przeczytaj uważnie warunki umowy.

Kwestie, na które szczególnie warto zwrócić uwagę to:

  • Jakie ubezpieczenie jest wliczone w cenę wynajmu samochodu?
  • Czy wynajmowany samochód ma dzienny limit kilometrów?
  • Jakie obowiązują opcje płatności za paliwo?
  • Czy istnieje możliwość prowadzenia samochodu przez drugiego kierowcę?
  • Godziny pracy wypożyczalni, jakie są możliwości zwrotu samochodu poza godzinami pracy  – unikniemy stresu związanego z presją czasu

Koszty podstawowych ubezpieczeń: CDW i TPsą w cenie wynajmu samochodów z dużych wypożyczalni. Znacznie zmniejszają one odpowiedzialność za szkody, ale, tylko do określonej kwoty, która zależy od kraju oraz wypożyczanego samochodu i jest wpisana w umowie.

Zastanów się czy nie skorzystać z dodatkowych możliwości.

Wybierając się w podróż z dziećmi, przede wszystkim należy zadbać o ich bezpieczeństwo. Auto musi zostać wyposażone w odpowiedniej klasy fotelik, dzięki któremu cały okres transportu przebiegnie w komfortowych i przede wszystkim bardzo bezpiecznych warunkach. W porze zimowej warto pamiętać o specjalnych łańcuchach na koła, które przydadzą się na bardzo śliskich nawierzchniach. W czasie podróży niezbędny i bardzo wygodny okaże się system GPS lub mobilne WiFi, które ułatwi korzystanie z internetu. Tego typu usługi powinny stanowić standard dla każdej solidnej wypożyczalni samochodów.

Sprawdź warunki zwrotu samochodu.

Przy zwrocie auta do wypożyczalni należy pamiętać o sporządzeniu i podpisaniu przez obie strony dokumentu stwierdzającego, że samochód został oddany bez uszkodzeń (tzw. protokół zdawczo-odbiorczy). Samochód należy oddać w stanie, w jakim został udostępniony. Jeśli auto przy odbiorze było zatankowane do pełna, przed jego oddaniem do wypożyczalni warto napełnić bak także do pełna. W przeciwnym razie z karty kredytowej zostaną pobrane dodatkowe środki na pokrycie kosztów tankowania. Niektóre wypożyczalnie oferują usługę dotankowania, dzięki czemu unikniemy poszukiwania stacji benzynowej śpiesząc się na lotnisko.

Gdzie szukać informacji?

Najlepiej wyszukać oferty wykorzystując Internet. W sieci nie brakuje dobrych recenzji i sugestii odnośnie najlepszych wypożyczalni, powinno to pomóc w wyrobieniu sobie zdania i podjęciu właściwej decyzji, Przykładowo, w Polsce, można dokonać rezerwacji rezerwacji przez internet, gdzie możesz porozmawiać z doświadczonymi konsultantami Avis Polska i uzyskać fachową pomoc dotyczącą wynajmu samochodów na całym świecie.