Ewa Chodakowska oraz Lefteris Kavoukis i Marta Kielak w książce „Zdrowe koktajle” udowadniają, że wystarczy dodać do przepisów nowe, nietuzinkowe składniki, by koktajle stały się wspaniałym źródłem warzyw i pełnowartościowym posiłkiem, pełnym witamin, błonnika i drogocennych antyoksydantów, których potrzebujemy w naszej codziennej diecie.
Dla kogo jest ta książka?
Autorzy przygotowali koktajle dla osób zabieganych i zapracowanych, dla których czas odgrywa dużą rolę. Koktajle mogą być idealnym rozwiązaniem gdy szybkość przygotowania posiłków jest najważniejszym warunkiem, by mogły one znaleźć się w codziennym menu. Wystarczy mieć pod ręką mikser, np. w domu lub w pracy, a składniki można kupić w każdym warzywniaku lub sklepie. Większym jednak wyzwaniem jest nakłonienie do jedzenia warzyw najmłodszych domowników. Dzieci z reguły unikają warzyw. Nawet te, które nie stronią od ich spożywania, trudno jest namówić do jedzenia ich przy każdym posiłku. Rozwiązanie mogą stanowić słodkie i kolorowe koktajle, tym bardziej jeśli są podane w pomysłowych naczyniach. Koktajle to również idealne rozwiązanie dla kobiet w ciąży, które muszą dostarczać swoim organizmom ekstra dawki witamin, a nie zawsze wszystkie smaki i zapachy im odpowiadają. Różnorodność składników w przypadku koktajli zaspokoi każde kubki smakowe.
O książce:
Książka ma prostą i przystępną konstrukcję. Przepisy na owocowe i warzywne napoje zostały podzielone na cztery rozdziały: śniadania, przekąski, health&beauty i dla panów.
W pierwszym rozdziale śniadania zaskakują komponenty. Poza standardowymi owocami, czytelnik otrzymuje całą gamę innych składników, które są nie tylko łatwo dostępne, ale też z pewnością wzbogacą smak koktajlu – są to np. migdały, mleko kokosowe, wiórki kokosowe, orzechy czy miód. Do porannych koktajli Chodakowska, Kavoukis i Kielak radzą dorzucić nasiona chia, awokado, płatki owsiane, plaster twarogu lub kaszę jaglaną. Dzięki takim koktajlom można z powodzeniem wprowadzić do diety śniadanie, najważniejszy posiłek zaspokajający nawet do 35% dziennej porcji energii.