Cofnąć o kilka lat, bądź zatrzymać czas? Mamy na to prosty sposób!

Patrząc w lustro i licząc kolejne zmarszczki, marzymy o tym by cofnąć się o kilka lat. A kiedy wykonując najprostszą czynność, bolą nas plecy z rozrzewnieniem wspominamy czasy, kiedy obce było nam to uczucie. Okazuje się, że odmłodzenie naszego ciała nie jest wcale takie trudne. Co jest tym złotym środkiem? Oczywiście sport!

Pixabay
Pixabay

Brzmi trochę nieprawdopodobnie? Jak hasło z reklamy? Bardzo możliwe, jednak badania dają coraz więcej świadectw na to, że sport to zdrowie. Dzięki regularnym treningom żyjemy dłużej, a nasze ciało jest młodsze. Jak to się dzieje?

Nieprawdopodobne a jednak!

Dlaczego z upływem lat ludzie czują się coraz gorzej? Kiedy organizm się starzeje, mięśnie oraz narządy zaczynają inaczej funkcjonować, ponieważ stają się słabsze.
Ale co jeszcze wpływa na pogorszenie ogólnego samopoczucia? Tryb życia, który wraz z wiekiem się zmienia. Znacznie mniej się poruszamy – zamiast spaceru wybieramy samochód. Nie dbamy o dietę, mało śpimy i przepracowujemy się. To wszystko sprawia, że zdrowie z biegiem czasu ulega pogorszeniu.
Badania dowodzą, że jeśli człowiek wciąż ruszałby się tyle ile w latach młodości, to prawdopodobnie mogłoby to zahamować starzenie. Ponieważ w ponad połowie jest to efektem zmniejszonej aktywności fizycznej.

Malutka rzecz, a bardzo ważna

Mitochondrium istnieje w komórkach mięśniowych, jest mikroskopijnych rozmiarów, ale pełni ważną rolę, ponieważ napędza ich pracę. Największą ich ilość w organizmie występuje między 20. a 25. rokiem życia. Później z biegiem lat mitochondriów jest coraz mniej. To wpływa między innymi na pogorszenie się pracy serca. Zmniejszona ilość mitochondriów jest prawdopodobnie odpowiedzialna za starzenie.

Czy można coś zrobić by było ich więcej? Oczywiście! I tu z pomocą przychodzi, dobra na wszystko, aktywność fizyczna. Regularny trening sprawia, że mitochondriów jest więcej, ale są one także znacznie lepszej jakości. Już po pierwszym tygodniu ćwiczeń ich ilość się zwiększa. Słabsze mitochondria są usuwane z organizmu, a nowe i lepsze zajmują miejsce starych.

Dlaczego przez uprawianie sportu tworzą się nowe mitochondria? Ponieważ są to małe magazyny energii. Podczas wzmożonego ruchu organizm jest zmuszony, by produkować je w większej ilości, by mogły zasilić mięśnie.

Telomery a starzenie się

Coś co ma wpływ na długość życia człowieka to telomery. Czym są? Jest to fragment DNA w każdej komórce, na końcu każdego chromosomu. Pełni funkcję ochrony. Gdy komórka dzieli się, kopiowane są chromosomy. Telomer za każdym razem jest coraz krótszy. W wieku podeszłym stają się one bardzo krótkie. Badania, przeprowadzone na bliźniakach jednojajowych, wykazały, że sposobem na wydłużenie telomerów jest… aktywność fizyczna! Ta uprawiana regularnie może przedłużyć życie nawet o 9 lat!

Jednak by trening dawał efekty, czyli zwiększał ilość mitochondriów oraz długość telomeru, musi być na tyle intensywny, aby podnosił tętno. Niestety zwykły spacer nie wystarczy.
Podsumowując potwierdza się powiedzenie, że sport to zdrowie. Sport to także młodość. Nie tylko biologiczna, ale także psychiczna. Po treningu wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. W zdrowym ciele zdrowy duch!