Efekt „wow” czy zdrowie? Cała prawda o chodzeniu w szpilkach

Szpilki to bez wątpienia atrybut kobiecości. Sprawia, że czujemy się pewniejsze siebie, atrakcyjne i silne. Niestety ich noszenie nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.

Efekt „wow” czy zdrowie? Cała prawda o chodzeniu w szpilkach/Foto Pixabay

Szpilki „robią robotę”

Wydłużenie nóg, modny element stylizacji oraz pewność siebie, której dodają. Nie oszukujmy się – szpilki mają wiele zalet, dlatego tak chętnie po nie sięgamy. Jednak czy dla efektu „wow”, warto poświęcać nasze zdrowie?

Wpływ na zdrowie

Trzema głównymi punktami podporu stopy są pięta oraz pierwsza i trzecia głowa śródstopia. Gdy nosimy obcasy, przestają być one równomiernie obciążone, ponieważ podniesienie pięty powoduje zmianę w rozłożeniu ciężaru masy całego ciała (3/4 tego ciężaru spoczywa wówczas na przedniej części stopy!). Łuk stopy może ulec obniżeniu, zaś poszczególne kości, więzadła i ścięgna zmieniają względem siebie położenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na ścięgno Achillesa, ponieważ długotrwałe noszenie wysokich obcasów usztywnia i zniekształca jego strukturę, powodując skrócenie włókien mięśniowych w łydkach. Wówczas noszenie obuwia sportowego lub na płaskiej podeszwie może być problematyczne i sprawiać dyskomfort.

Efekt „wow” czy zdrowie? Cała prawda o chodzeniu w szpilkach/Foto Pixabay

Istotną wadą noszenia szpilek jest także ich przyczynianie się do powstawania obrzęków i halluksów. Dzieje się tak dlatego, że przeciążona przednia część stopy prowadzi do poszerzenia całego przodostopia, zaś spiczasty kształt butów może zwiększać ucisk na paluch – co jest prostą drogą do powstania bolesnych deformacji.

Za stopy obute w obcasy nie podziękują nam także kolana. Zostają one wówczas obciążone, powodując ból stawów, więzadła i torebki stawowej. Ciągłe napięcie mięśni może prowadzić do niesprawności stawów kolanowych.

Ból odczuwany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym to kolejny skutek naszej miłości do szpilek, ze względu na nieprawidłową postawę, którą przyjmujemy podczas ich noszenia. Pokłosiem ciągłego wygięcia kręgosłupa mogą być różnego rodzaju zwyrodnienia, a nawet lordoza.

Znienawidzone przez tysiące kobiet żylaki również mogą pojawić się w związku z oddziaływaniem obcasów na naczynia krwionośne i żyły. Obrzęk i częste skurcze nóg są alarmem ostrzegawczym przed ich powstaniem.

Efekt „wow” czy zdrowie? Cała prawda o chodzeniu w szpilkach/Foto Pixabay

Nasze porady

  • szpilki wkładaj sporadycznie
  • na co dzień wybieraj buty z maksymalnie 5cm obcasem
  • masuj stopy i łydki, stosuj rajstopy uciskowe
  • unikaj butów ze zwężającym się noskiem
  • wykonuj ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek
  • jak najczęściej chodź boso!