30. finał WOŚP już za nami! Ile tym razem uzbierała Orkiestra?

Chociaż trzy dekady minęły jak jeden dzień, to chyba nikt nie może wyobrazić sobie stycznia bez finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Także w tym roku fundacji udało się zebrać miliony, które przeznaczone zostaną na pomoc w diagnozowaniu i leczeniu chorób wzroku u dzieci.

30. finał WOŚP
30. finał WOŚP już za nami! Ile tym razem uzbierała Orkiestra? Foto Instagram @fundacjawosp

Na pediatrycznych oddziałach okulistycznych w naszym kraju leczonych jest kilkanaście tysięcy małych pacjentów. To właśnie do nich powędruje zebrana ostatniej niedzieli kwota. 30 stycznia odbył się bowiem 30. finał WOŚP, w którym udział wzięła cała Polska. Do charytatywnej zabawy przyłączyły się gwiazdy, firmy, a nawet całe miasta! Także obcasy.pl zaangażowały się w pomaganie. W pocie czoła pracowali też wolontariusze, dzięki którym Orkiestrze udało się osiągnąć ogromy sukces. Nie odbyło się jednak bez kontrowersji.

Kontrowersyjne fajerwerki

Finał zakończył się „Światełkiem do Nieba”, w ramach którego na Placu Defilad w stolicy odbył się pokaz fajerwerków. Nie wszystkim jednak spodobał się taki sposób świętowania, a zarówno Jurek Owsiak, jak i władze miasta musiały zmierzyć się ze sporą krytyką. Oburzeni internauci przypominali, że wywoływany przez sztuczne ognie hałas potrafi być bardzo szkodliwy, szczególnie dla zwierząt. Wykorzystanie fajerwerków, które wybuchały przez prawie 4 minuty, było o tyle zadziwiające, że Warszawa już od jakiegoś czasu jasno przeciwstawia się wykorzystywaniu ich podczas sylwestra.

30. finał WOŚP

Trzydziesta rocznica finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyła się pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. Kwota deklarowana, którą w tym roku udało się zebrać na rzecz pomocy chorym dzieciom, to ponad 136 milionów złotych. To więcej, niż w zeszłym roku, a bardzo możliwe, że ostatecznie kwota ta jeszcze urośnie. Pozwoli to na zakup zaawansowanego sprzętu medycznego, a także otworzenie centrum szkoleń dla chirurgów specjalistów.

Najdroższe aukcje

Jak co roku, Orkiestrę licznie wspierali też celebryci. Na aukcji można było wylicytować między innymi sofy z planu show Kuby Wojewódzkiego, partię szachów z Marcinem Dorocińskim, naukę „przewrotki” u Roberta Lewandowskiego, kolację z Joanną Kulig czy hulajnogę elektryczną z autografem Donalda Tuska. Wielu gwiazdom udało się zebrać charytatywnie ogromne sumy! Ponad 100 tysięcy złotych przyjdzie na przykład zapłacić za wakacje w rezydencji Marcina Gortata czy luksusowy weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską. Jak na razie najdroższą aukcją tegorocznej edycji okazał się jednak trening i rakieta tenisowa oferowane przez Igę Świątek. Zwycięzca za taki pakiet zapłacił aż 189 100 złotych.