Co wpływa na stan naszych włosów?

Każdego dnia nasze włosy narażone są na działanie wielu czynników. Oddziałują na nie czynniki pogodowe, sposób pielęgnacji oraz wszystkie te składniki odżywcze, których im dostarczamy.

Co wpływa na stan naszych włosówNiewiele osób ma świadomość, że 100% odpowiedzialność za stan naszych włosów leży na nas samych. Warto zmienić negatywne czynniki, aby nasze włosy wyglądały na bardziej zdrowe, dobrze odżywione i pełne blasku.
W codziennej pielęgnacji włosów warto pomyśleć o jak najlepszym doborze kosmetyków do pielęgnacji włosów. Tylko takie kosmetyki sprawią, że nasze włosy nie będą zbytnio obciążone, że nie będą przylegały do skóry głowy i będą wyglądały estetycznie. Bardzo częstym błędem jest używanie zbyt dużej ilości różnego rodzaju odżywek, w efekcie czego włosy nie układają się dobrze, a odżywki nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Kolejnym błędem jest szarpanie włosów podczas ich rozczesywania. Takie działanie może spowodować, że włosy będą łamliwe, a część włosów, która była zaplątała się może ulec wyrwaniu, choć można było tego uniknąć. Na stan naszych włosów wpływa niewątpliwie również codzienne ich suszenie, prostowanie i stylizacja. Zbyt wysoka temperatura może je nadmiernie wysuszać i powodować ich kruszenie się lub powodować, że końcówki włosów będą miały tendencje do rozdwajania się. Aby prawidłowo zadbać o włosy należy zatem zadbać o dobór kosmetyków, które chronią nasze włosy przed wpływem wysokiej temperatury, a od czasu do czasu pozwalać włosom na naturalne wyschnięcie czy układanie się w sposób naturalny, bez prostowania lub kręcenia.

Na stan naszych włosów oraz ich wygląd ma również wpływ nasza dieta. Jeśli brakuje w niej witamin z grupy B oraz magnezu, żelaza, witaminy A lub E, nasze włosy mogą być osłabione lub nie mieć naturalnego blasku. Oczywiście najlepszą metodą na uzupełnienie tych braków, będzie przeanalizowanie codziennego jadłospisu i uzupełnienie witamin w sposób naturalny, z pożywieniem. Jeśli nie jest to jednak możliwe, powinniśmy zadbać o uzupełnienie ich dzięki suplementom diety. Należy jednak pamiętać, aby skonsultować ich wybór z lekarzem.

Włosy i ich kondycja zależy również w dużej mierze od tego czy chronimy je przed szkodliwymi czynnikami związanymi z warunkami atmosferycznymi. W lecie warto pamiętać o ochronie przed słońcem i stosowaniem kosmetyków z filtrami UV, dokładnym ich myciu po kąpieli w słonej wodzie, w zimie natomiast warto pamiętać, że włosy niszczą się pod wpływem przegrzewania skóry głowy i różnicy temperatur między temperaturą na zewnątrz, a temperaturą w pomieszczeniach, w których przebywamy w pracy i w domu. Wymieniając poszczególne czynniki, które szkodzą włosom, można odnieść wrażenie, że niemożliwym jest utrzymanie ich zdrowia. Nie jest to jednak prawda. Odpowiednio dobrane kosmetyki i prawidłowa ich pielęgnacja, zapewni i blask i naturalny, zdrowy wygląd niezależnie od wszystkich czynników, które mają wpływ na nasze włosy.