Do kogo w tym roku trafiły Telekamery 2016

Po raz 19. wręczone zostały „Telekamery” – jedne z najważniejszych nagród przemysłu telewizyjnego w Polsce. Tym razem statuetki trafiły m.in. do Martyny Wojciechowskiej, Macieja Orłosia, Dariusza Szpakowskiego i Macieja Musiała.

22.02.2016 Warszawa, Teatr Polski. Gala Fina³owa Plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia 2016. N/z Agnieszka Chyliñska
22.02.2016 Warszawa, Teatr Polski. Gala Fina³owa Plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia 2016. N/z Agnieszka Chyliñska

Najlepszymi aktorami ponownie zostali okrzyknięci Barbara Kurdej-Szatan i Michał Żebrowski. Czytelnicy „Tele Tygodnia” docenili także program rozrywkowy „Paranienormalni Tonight”, serial „Ranczo” oraz serial fabularno-dokumentalny „Na sygnale”. Nagrody przyznano w 11 kategoriach.
W kategorii „Osobowość telewizyjna” – zdobywając 43 proc. głosów – zwyciężyła Martyna Wojciechowska. Podróżniczka nie kryje wzruszenia i podkreśla, że nagroda będzie ją mobilizować do dalszej pracy, wbrew wszelkim przeciwnościom losu.

– Osobowość Telewizyjna. Cóż, zawsze chciałam dostać taką nagrodę przede wszystkim dlatego, że to nagroda za osobowość, nie za coś konkretnego, tylko za to, co sobą reprezentuję, jakie wartości niosą moje programy, kim jestem przez te wszystkie lata, kiedy jestem w mediach, a to już zaraz będzie 20 lat, więc całkiem spory dorobek  –  mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Martyna Wojciechowska – Dziękuję, bo przecież to, co robimy, robimy dla widzów . To dzięki wam, waszemu wsparciu i zainteresowaniu wciąż mam energię, siłę i zapał do tego, żeby brać plecak i ruszać na kraniec świata i przywozić kolejne materiały .

Dziennikarka przyznaje, że choć nadal zmaga się z poważną chorobą, to zrobi wszystko, by wrócić jeszcze „na kraniec świata”. Chce realizować kolejne odcinki swojego programu, poznawać ludzi, którzy mieszkają tysiące kilometrów od Polski i pokazywać ich codzienne życie.

– Ja nie jeżdżę do miejsc, tylko jeżdżę raczej do ludzi. Tam, gdzie znajdę ciekawą historię, tam jadę. Jeśli miałabym wyznaczyć takie kierunki, które są moim marzeniem to byłby to Madagaskar czy Nowa Zelandia, tam też jeszcze nie byłam. Świat jest tak ogromny, tak fascynujący, że nie ma możliwości, żeby jakaś jedna osoba mogła powiedzieć, że zobaczyła wszystko – podkreśla Martyna Wojciechowska.

Tak samo jak w poprzedniej edycji plebiscytu, „Telakamerę” w kategorii najlepszy aktor otrzymał Michał Żebrowski (44 proc. głosów) za rolę prof. Andrzeja Falkowicza w serialu „Na dobre i na złe”, z kolei najlepszą aktorką została Barbara Kurdej-Szatan (50 proc. głosów). Gwiazda serialu „M jak miłość”  i nowa prowadząca show „Kocham Cię Polsko” podkreśla, że każdą nagrodę dedykuje swojej córeczce – Hani.

– Już powiedziałam mojej córeńce: „Kochanie, przynoszę ci nową modelkę do twoich projektów”. Zeszłoroczną Telekamerę co chwilę przystraja. Raz przyszłam, to miała z plasteliny okularki, bransoletkę z frotek. Ostatnio robi jej piękne kreacje z chusteczek nawilżanych, bo się dobrze przyklejają. Przepraszam, to jest zabawne, ale naprawdę tak jest i to jest rozkoszne. Także rośnie mi geniusz w domu, będzie to projektantka, piosenkarka, tancerka, na to wszystko wygląda – mówi Barbara Kurdej-Szatan.

Najlepszym komentatorem sportowym został Dariusz Szpakowski. Otrzymał 41 proc. głosów. Dziennikarz przyznaje, że takie wyróżnienie, niewątpliwie dodaje skrzydeł, ale też powoduje apetyt na więcej.

–  To jest takie docenienie, na które się długo czeka. Ja na tę „Telekamerę” czekałem 11 nominacji. Jest duża satysfakcja, bo pracujemy dla kibiców i to oni oddają swoje głosy. Przed nami finał Euro 2016 i igrzyska olimpijskie w Rio, wiec kto wie, może za rok także? – mówi Dariusz Szpakowski

Z kolei w kategorii najlepszy juror statuetkę otrzymał Agustin Egurrola (33 proc.) – tancerz i juror programu „Mam Talent”.

– Trzeba mieć marzenia, dzisiaj jedno z moich marzeń się spełniło. Ja mówię, że to nagroda zaprawdę za to, że jest się szczerym, że jest się sobą, że nikogo się nie gra, że oceniasz ludzi i ludzie ci wierzą, ludzie ci ufają, i to jest właśnie nagroda za to – podkreśla Agustin Egurrola.

Do prestiżowego grona laureatów tegorocznych „Telekamer” dołączyli także Maciej Orłoś – najlepszy prezenter informacji, Aleksandra Kostka – najlepszy prezenter pogody i Maciej Musiał okrzyknięty „nadzieją telewizji”. Czytelnicy i widzowie docenili również program rozrywkowy „Paranienormalni Tonight” (TVP2), serial „Ranczo” (TVP1) i serial fabularno-dokumentalny „Na sygnale” (TVP2).

Złote „Telekamery” otrzymali z kolei Tadeusz Sznuk, Agnieszka Cegielska, Przemysław Babiarz i Agnieszka Chylińska oraz stacje HBO i TV Puls.Nagroda specjalna przyznawana przez redakcję „TeleTygodnia” trafiła do telewizji Canal+, a nagroda specjalna telewizyjnej Dwójki do Roberta Górskiego.

„Telekamery” to nagrody przyznawane od 1998 roku przez magazyn „Tele Tydzień”. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wybierają czytelnicy pisma, głosując za pomocą SMS-ów.