Dolly Parton, Eminem i inni dołączyli do Rock and Roll Hall of Fame

W tym roku do Rock and Roll Hall of Fame dołączy 7 wykonawców. Wśród nich znajduje się wokalistka country Dolly Parton, która w marcu tego roku poprosiła o wykreślenie z listy nominowanych.

Rock and Roll Hall of Fame
Dolly Parton, Eminem i inni dołączyli do Rock and Roll Hall of Fame. Foto Instagram @dollyparton @eminem

Rock and Roll Hall of Fame to muzeum rocka i rock’n’rolla w Stanach Zjednoczonych, honorujące twórców, którzy wnieśli wkład w rozwój różnych gatunków muzycznych. Dołączenie do słynnej hali to nie lada zaszczyt. Można sobie na niego zasłużyć, będąc wykonawcą, pionierem (osobą, której zawdzięczmy powstanie konkretnych odmian muzyki), kompozytorem, producentem lub muzykiem studyjnym.

Rock and Roll Hall of Fame 2022

W tym roku do listy znanych i lubianych dołączyli nie lada artyści. 4 maja reprezentanci muzeum ogłosili, że w Hall of Fame znajdą się zespół Duran Duran, Eminem, Pat Benatar, zespoł Eurythmics, Dolly Parton, Lionel Richie i Carly Simon. Siódemka wyróżnionych została wybrana spośród siedemnastu nominowanych. Oficjalna ceremonia wprowadzenia, do której prawa emisji wykupiło HBO, odbędzie się 5 listopada 2022.

Zobacz także: Zwycięzcy MTV EMA 2021 – kto tryumfował w Budapeszcie?

Kontrowersyjne wybory

Dolly Parton, po ujawnieniu w lutym jej nominacji, bardzo za nią podziękowała, jednocześnie prosząc o usunięcie jej z listy. Jak sama przyznała, myślała, że zaszczyt ten jest przeznaczony jedynie dla artystów rockowych, do których ona się nie zalicza. Legenda country jednak nie zdążyła ze swoim apelem, bo głosowanie już się rozpoczęło. Ostatecznie Dolly Parton znalazła się więc wśród wyróżnionych. Piosenkarka zapewniła w wywiadzie, że nadany jej honor przyjmie. Kontrowersje wywołało też nazwisko Eminema. Muzyk swój debiut miał 25 lat temu – minimalny czas, który pozwala na otrzymanie nominacji do wejścia w poczet uhonorowanych. Wiele osób było jednak zdania, że przed Eminemem tego zaszczytu dostąpić powinni inni raperzy. Jednak w głosowaniu Eminema pokonał jedynie Duran Duran. Artysta obecność w Hall of Fame będzie mógł więc dodać do swojej długiej listy sukcesów.

Muzycy wyróżnieni przez Hall of Fame

Muzeum rock’n’rolla od lat wyróżnia znakomitych muzyków. W 2021 swoje miejsce znaleźli tam Jay-Z, Foo Fighters czy Tina Turner. Rok wcześniej uhonorowano m.in. Whitney Houston i Depeche Mode. W Hall of Fame znajdziemy też takie nazwiska i zespoły, jak Janet Jackson, Madonna, Prince, Bon Jovi, Dire Straits, Green Day, Nirvana, Red Hot Chilli Peppers, Guns N’Roses, ABBA, Queen czy AC/DC.