Jak wybrać dobre łóżko?

Wybór odpowiedniego miejsca nocnego wypoczynku to nie lada wyzwanie. Porządny stelaż, odpowiedni materac, solidne ramy, stabilność i brak przemieszczania się…

To cechy, które powinny charakteryzować dobre łóżko. Ale jak nie dać się zwieść pozorom i kupić nie tylko estetyczny, ale i niezwykle komfortowy mebel? Wystarczy dobrze ocenić jego parametry.

Ważny element życia

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy ogromną ilość czasu. Wygodne łóżko jest więc warte swoich pieniędzy, a także odpowiedniej ilości czasu poświęconego na wybór. Według niektórych statystyk, spędzamy w nim bowiem aż jedną trzecią życia! Sen zaś, wbrew pozorom, to istotna część naszego funkcjonowania i ważny czynnik zachowania dobrostanu – tak fizycznego, jak psychicznego. To podczas komfortowego snu regeneruje się nasze ciało po całodziennym wysiłku; w tym czasie mózg porządkuje dane, a efektem tego „sprzątania” są sny. Im wygodniej nam się śpi i im więcej godzin jesteśmy w stanie przespać ciągiem, bez wybudzania się w trakcie – tym lepiej działa nasz organizm. Warto pamiętać również o tym, jak bardzo nocny odpoczynek jest istotny dla kręgosłupa; czas spędzony w łóżku pozwalają nam na zdjęcie z niego odpowiedzialności za dźwiganie ciała i uniknięcie jego zbytniego nadwerężenia. Jednak aby spać komfortowo, nie wystarczy byle jaki mebel, w którym możemy ułożyć się w pozycji poziomej. Niewygodny materac i krzywy, twardy stelaż może doprowadzić do tego, że nie tylko nie będziemy mogli zasnąć, ale i wstaniemy obolali, z dokuczającymi nam stawami i mięśniami. Zbyt krótkie lub zbyt wąskie łóżko nierzadko kończy się upadkiem w ciągu nocy; ten z kolei może sprawić, że nieźle się poturbujemy. Kolejna kwestia to denerwujące trzeszczenie i skrzypienie, które nie daje nam spać oraz chwiejność mebla, tak ram, jak i stelaża, która nie pozwala się organizmowi wyciszyć – ciągle wydaje nam się bowiem, że jesteśmy w ruchu. Wszystkie te wady łóżka potrafią spędzić nam sen z powiek – i to dosłownie.

Jakie powinno być łóżko?

Wybierając łóżko w sklepie meblowym, warto pamiętać, że kupujemy sprzęt na lata. Dobrze więc byłoby, żeby było przede wszystkim trwałe. Oczywiście, równie ważny jest sam komfort jego użytkowania. Kupując łóżko, należy zwrócić uwagę na jego mobilność. Najbardziej praktyczne są meble, które można samemu skręcać i składać – dzięki temu, bez większych problemów, przeniesiesz nawet duże łoże małżeńskie do innej sypialni lub unikniesz wypożyczania dodatkowej ciężarówki w razie przeprowadzki. Niezłym pomysłem jest także samodzielne skomponowanie idealnego łóżka z różnych dostępnych osobno w sklepach meblowych, elementów. W ten sposób mamy pewność, że wybraliśmy dobry materac, dobry stelaż, dobrą ramę… Nie musimy godzić się na gorsze zło w postaci względnie solidnego mebla ,wyposażonego jednak w pojedynczą słabszą część. Ciekawym pomysłem są łóżka modułowe: każdy fragment można wybrać z kilku lub kilkunastu propozycji o różnych wzorach, typach czy kolorach. W ten sposób sami decydujemy o najdrobniejszych szczegółach wymarzonego mebla.

Porządna rama to podstawa

Z czego powinno być zrobione idealne łóżko? Jeśli chodzi o ramę, czyli obudowę, dobrze aby była drewniana. Jednak wbrew pozorom, nie każdy rodzaj drewna jest wysokiej jakości. Fachowcy polecają drewno lite, czyli płytę wykonaną z jednego rodzaju drzewa. Popularnością cieszą się także niektóre płyty wiórowe czy pilśniowe. Odradzają natomiast drewno klejone, czyli stworzone z mieszanki gatunków. Dużym powodzeniem cieszy się dąb i mahoń; uchodzą za wyjątkowo stylowe i trwałe. Sosna czy brzoza są natomiast mniej wytrzymałe na warunki zewnętrzne – ale i tańsze.

Jak wybrać stelaż?

Stelaż bardzo często kupuje się gdzie indziej niż resztę łóżka; to ważny element mebla i powinno się wyjątkowo zwrócić uwagę na jego odpowiedni wybór. Dobry wybór tej części konstrukcji ułatwia duża oferta rynkowa: w Internecie znajdziesz wiele miejsc, gdzie możesz dokupić sam stelaż znakomitej jakości (na przykład na stronie producenta materacy http://pl.tempur.com/stelaze-i-lozka/tempur-flex/). Stelaż, będący podstawą dla materaca, w dużej mierze warunkuje jakość naszego nocnego wypoczynku. Do jego konstrukcji najczęściej używa się drewna sosnowego, bukowego, czy brzozowego. Sosna, podobnie jak w przypadku ramy, jest materiałem tanim i elastycznym; skutkuje to niestety sporą liczbą odkształceń, które z kolei sprawiają, że łóżko zapada się do środka i staje się niewygodne w użytkowaniu. Dobrą sławą cieszą się natomiast stelaże z buku. Stelaż wykonany z drzewa bukowego jest sprężysty i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Stąd wydaje się najlepszy do narażonych na duże obciążenie łóżek dwuosobowych. Tańszy stelaż sosnowy dedykowany jest raczej wąskim i małym łóżkom pojedynczym.

Bez materaca ani rusz!

Oczywiście dla naszej wygody w czasie snu, najważniejszy jest rodzaj materaca, który umieścimy w łóżku. Powinien on spełniać co najmniej kilka warunków. Po pierwsze, musi być sprężysty i dopasowujący się do ciała – nie ma nic gorszego niż zbyt twarde podłoże! Z drugiej strony, nie może być również zbyt miękki; to niezdrowe do kręgosłupa, wywołuje też nieprzyjemne uczucie zapadania się podczas snu. Dobrze jest wybierać materace, które posiadają siedem stref twardości. Należy także pamiętać, że jeśli decydujemy się na model niższej jakości, to stref powinno być co najmniej trzy. Materac jest niezwykle ważnym elementem łóżka i w dużej mierze decyduje o tym, jak wypoczniemy – poświęćmy więc szczególnie dużo czasu na jego wybór.

 

Artykuł sponsorowany