Na co zwracać uwagę, gdy kupujesz wózek wielofunkcyjny?

Wózki dla dzieci są naprawdę różne. Gdy musisz wybrać jeden, wcale nie tak trudno jest stracić w tym wszystkim głowę. Obecnie dostęp do modeli, które sprostają twoim oczekiwaniom zarówno w kwestii wyglądu, jak i funkcji, jest naprawdę szeroki.

Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań wydaje się być wózek wielofunkcyjny, który będzie towarzyszył dziecku nawet do 3. roku życia. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?


Wózki 3w1 – co to takiego?

Wózki wielofunkcyjne to opcja, która łączy w sobie zarówno wózek głęboki, jak i spacerówkę. Dodatkowo natomiast umożliwia zamontowanie na stelażu dopasowanego fotelika samochodowego. Wybierając taki model zyskujesz więc rozwiązanie, które będzie towarzyszyło twojej rodzinie od momentu pojawienia się maluszka aż do zupełnej jego rezygnacji z jeżdżenia wózkiem. Pamiętaj jednak, że rynek jest obecnie bardzo rozbudowany i kolejne modele znacząco się od siebie różnią. Ogromne znaczenie natomiast ma to, który wózek wielofunkcyjny wybierzesz dla siebie i swojego dziecka.

Wózek wielofunkcyjny – jak wybrać?

Na początek zwróć uwagę na koła. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, które będą najlepsze, ale powinieneś dopasować ich rozmiar do swoich potrzeb. Jeśli mieszkasz w miejskiej okolicy, postaw na wózek wielofunkcyjny, który wyróżnia się skrętnymi kołami o średniej amortyzacji. Na wiejskim terenie lub tam, gdzie masz możliwość częstego spacerowania po leśnych ścieżkach, wybierz raczej duże pompowane koła. Liczy się także amortyzacja, która będzie doskonale pochłaniała wstrząsy.

Nie bez znaczenia będą także wymiary. Jeśli posiadasz dom lub bardzo duże mieszkanie, nie musisz się nad nimi zastanawiać. Wystarczy, że wózek wielofunkcyjny po złożeniu zmieści się do twojego samochodu. W przypadku rodziców, którzy mieszkają w skromnym M2, duży pojazd będzie także sporym problemem. Weź także pod uwagę to, ile waży wybrany wózek wielofunkcyjny. Czasem może się zdarzyć, że będziesz musiał wnieść go po schodach, a jego waga niemalże to uniemożliwi.

Niezależnie od tego, co wybierzesz – wózek głęboki czy 3w1 – bardzo istotna jest łatwość składania. Nawet jeśli nie jesteście typami podróżników, to w końcu zdarzy się, że gdzieś wyruszycie – chociażby do sklepu czy babci. Zwłaszcza w nagłych przypadkach ma to ogromne znaczenie. Chodzi bowiem o to, by ani mama, ani ojciec, ani żaden inny opiekun dziecka nie musiał długo szarpać się z nieczytelnym systemem montażu.

Pamiętaj także o bezpieczeństwie – wózki 3w1 muszą być wyposażone w pasy i hamulce. Jedne i drugie powinny być na tyle skomplikowane w obsłudze, by dziecko nie było w stanie nimi manewrować. Najlepsze pasy to te pięciopunktowe, z których maluch tak łatwo się nie wyplącze. Hamulce natomiast muszą sprawiać, że wózek niemowlęcy zatrzyma się nawet na pochyłości. Przed zakupem sprawdź także, z czego została wykonana barierka ochronna – najlepsza będzie ta wykonana z mocnego materiału, np. twardej pianki, która jest dobrze przymocowana do stelażu.

Mało który rodzic wie, że wózek wielofunkcyjny powinien posiadać również atesty. Znak trójkąta z literą B w środku to potwierdzenie opinii Państwowego Zakładu Higieny. To dowód na to, że został sprawdzony pod względem bezpieczeństwa.

Wózek niemowlęcy – czy warto kupić wózek wielofunkcyjny?

Wózek głęboki, który służy dziecku przez pierwsze kilka miesięcy, jest niezwykle ważny i powinien być jak najlepszy. Kiedy będziesz wybierał model dla swojego dziecka, weź pod uwagę wielkość i głębokość gondoli. Wózek wielofunkcyjny powinien uwzględniać potrzeby takiego malucha. Ścianki gondoli muszą być więc sztywne i pokryte bezpieczną tkaniną – z naturalnych materiałów, nieprzemakalną i oddychającą. Bardzo dobrze, jeśli będzie także łatwa do czyszczenia.

Nie bez znaczenia jest także budka wózka. Wybierz raczej wózek wielofunkcyjny, który dobrze chroni maluszka przed słońcem i wiatrem. Zwróć również uwagę, czy da się łatwo i cicho ją otworzyć. Praktycznym rozwiązaniem dla rodziców jest także niewielkie przezroczyste okienko, które umożliwia obserwowanie malucha.