Nie daj się ograniczyć! Pokonaj mity dotyczące menstruacji.

Ponad 80% Polek stosujących tampony twierdzi, że dzięki temu nie muszą rezygnować z ulubionych aktywności podczas menstruacji – wynika z raportu kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”. Eksperci kampanii uważają, że część kobiecych zmian nastroju przed i podczas menstruacji wynika ze stereotypowych ograniczeń, jakie kobiety narzucają na siebie w tym czasie. Podpowiadają też, które przekonania są po prostu mitami.

Czym właściwie jest miesiączka?
Pierwszym etapem obalania stereotypów na temat menstruacji jest poznanie prawdy o tym zjawisku. Widoczne krwawienie jest wynikiem wielu procesów zachodzących w organizmie kobiety. Pojawia się ono wtedy, kiedy jajeczko produkowane przez jajniki nie zostaje zapłodnione, czyli kiedy kobieta nie zachodzi w ciążę. Wtedy błona śluzowa, w której jajeczko miało być zagnieżdżone, złuszcza się, na skutek pękania małych naczyń tuż nad mięśniem macicy. Złuszczona błona śluzowa wraz z krwią zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę i to właśnie nazywamy potocznie okresem.

Obalamy mity, czyli z czego rezygnujemy bez potrzeby…
Wspólnie z drem n. med. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem, ekspertem kampanii „ellen
– Intymnie o równowadze” opracowaliśmy listę 6 mitów, które wciąż wpływają na nasze funkcjonowanie podczas menstruacji. Ich obalenie pozwoli kobietom przeżyć te dni mniej boleśnie, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, a czasami wręcz przeżyć je przyjemnie.

* Nie uprawiaj sportu. MIT. Ćwiczenia w tym czasie nie są zabronione, a niektóre wręcz polecane ze względu na możliwość niwelowania i łagodzenia dolegliwości! Oczywiście należy pamiętać, żeby nie wykonywać ćwiczeń bardzo wysiłkowych. W okresie menstruacji idealne są specjalnie dostosowane pozycje jogi (ćwiczenia znajdziesz na www.intymnieoronowadze.pl).

* Zapomnij o kąpieli. MIT. Nic bardziej mylnego. Jeżeli marzysz o kąpieli, dlaczego masz jej sobie odmawiać? Należy tylko pamiętać, że ogólnie, bez względu na fazę cyklu, należy unikać długiego leżenia w gorącej wodzie. Podczas menstruacji może ono nasilić krwawienie. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad pójściem na basen, zabezpiecz się tamponem i zadbaj o równowagę flory bakteryjnej pochwy, np. dzięki stosowaniu probiotyku w tamponie.

* Żadnych tabletek przeciwbólowych. MIT. To nieprawda, że ból trzeba przetrzymać. Powiedz swojemu lekarzowi o odczuwanym w tych dniach bólu, a on pomoże Ci dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe i powie, jak często możesz je stosować. Dzięki temu będziesz mogła normalnie funkcjonować w ciągu dnia, ale też spokojnie spać w nocy.